zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Skoky do vody: Příčina nejnebezpečnějších letních úrazů

Veronika Tůmová
22.08.2022

Téma tohoto článku se může zdát už stokrát omílané, vlastní zkušenost a poznání, jak nešťastně a tragicky může začít jedné mladé mamince léto a jejím dětem prázdniny, mě však přimělo k tomu, znovu se jím zabývat. Stačila jen jediná vteřina a moment nezodpovědnosti. Mělčina v místech, kde vždycky bylo vody dost. Rybník, který jsme znali od dětství. Skok, pád, náraz, ochrnutí a smrt.

Desítkám lidí se každý rok během bezstarostných letních měsíců stane při skoku do vody úraz páteře a míchy, úraz s doživotními následky. Důsledkem je trvalé ochrnutí a život na vozíku, může to ale dopadnout i hůř. Ve statistikách jsou skoky do vody až třetí v celkovém počtu letních úrazů, za dopravními nehodami a pády z výšky, rozhodně jsou však nejzávažnější a často končí fatálně.

Co se děje s tělem při skoku do vody a po nárazu o dno?

Chodíte se už léta koupat do jednoho rybníka, skáčete vždy ze stejného skokánku do stejné vody a myslíte si, že právě proto se nemůže nic stát? K úrazům dochází nejčastěji při skocích po hlavě, a to nejen do neznámé vody, ale i právě i tam, kam chodíte odjakživa. Důvodem může být naplavený nános bahna nebo písku a tím zvýšené dno, kámen nebo kus větve, které nejsou pod vodou vidět, méně vody než obvykle, ale i samotný prudký pád hlavy na vodní hladinu nebo uklouznutí při skoku. Pokud věříte, že ruce natažené vpředu při skoku šipkou vás dostatečně ochrání, mýlíte se. Při nečekaném nárazu o dno ruce neudrží celou váhu těla, které padá velkou rychlostí strmě dolů, ani voda pak tělo v krátké vzdálenosti ode dna nijak znatelně nezbrzdí. Hlava tak nevyhnutelně narazí plnou silou o dno či o kámen. Dochází k okamžitému ochrnutí horních i dolních končetin v důsledku poranění krční páteře a bez rychlé pomoci hrozí utopení.

Fatální poranění krčních obratlů

Po nárazu o dno dochází ke zlomenině čtvrtého až sedmého krčního obratle, podle toho pak dochází k určitému stupni ochrnutí. Obvykle je následkem okamžité ochrnutí rukou i nohou s vyhlídkou na celoživotní upoutání na vozík. Podle toho, do jaké míry jsou obratle zasažené a je-li poškozena mícha může být dle lékařů určitá naděje na zlepšení stavu. Při poškození míchy však dochází k nevratnému ochrnutí končetin a trupu, což může znamenat mimo jiné i trvalé potíže s dýcháním a inkontinenci moči i stolice.

Pocit euforie trvá jen chvíli a cena za něj může být příliš vysoká

Odborníci popisují, že při skocích do vody člověk zažívá alespoň na chvíli euforické pocity z letu. Tyto velmi chvilkové stavy svobody zřejmě mnohým stojí za jistou dávku rizika. Není však reálné riziko trvalé neschopnosti dalšího pohybu příliš vysoké? Během pár vteřin letu nad vodní hladinou člověk pochopitelně nemyslí na to, jakým způsobem může dopadnout nejen on sám, ale jak se můžou převrátit životy i jeho nejbližších.

Ani skoky po nohou nejsou bez rizika

Skákat šipku je zkrátka v každém případě spojeno s velkým hazardem, pokud však skáčete do mělké či neznámé vody, mohou být nebezpečné i skoky po nohou. Jsou známy případy zlomenin bederních obratlů, právě po tvrdém dopadu patami na mělčinu či dno bazénu. Pokud už tedy musíte do vody skákat, vždy nejdřív doplavte na místo skoku a zjistěte, jaká je tu hloubka. V žádném případě neskákejte do vody po požití alkoholu! Riziko fatálního úrazu se tak ještě zvyšuje.

CZEPA - „Nejsi skokan“

Česká asociace paraplegiků – CZEPA upozorňuje na nebezpečí skoků vody preventivní kampaní, jejich filmový spot s názvem „Nejsi skokan“ reálně zobrazuje fatální úraz při banálním skoku po hlavě do vody. CZEPA je neziskovou organizací pomáhající lidem s poraněním míchy, ať už následkem úrazu, nemoci, autonehody nebo fyzického napadení.

Léto vrcholí a horké dny lákají k vodě, rozmyslete si však dobře kde, jak a jestli vůbec jen tak skočíte. Poučte své děti, upozorněte je na nebezpečí. Opatrujte se, ať zbytek léta strávíte v pohodě a ve zdraví.

Zdroje: www.czepa.cz, www.denik.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Alkohol a kvalitní spánek nejdou dohromady. Co hrozí, když se před spaním napijete?
Nepodceňujme dobu, kdy spíme aneb co se děje v těle během spánku

Další články

Kolo jako součást každodenního života
Sport a relaxace

Kolo jako součást každodenního života

05.08.2022

Vidíte je všude. V době, kdy jsou města přeplněna automobily, které tvoří nikdy nekončící kolony, přestože ceny pohonných hmot jsou na maximu, představuje městské elektrokolo báječ ...