zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ocet a jeho účinky pro zdraví - Který druh se vyplatí užívat?

Veronika Matoušová
05.09.2022

Kdo by neznal tento klasický ochucovací prostředek v kuchyni i pomocníka na nejrůznější nečistoty v domácnosti. Ano, řeč je o (ne)obyčejném octu. Asi nikoho nepřekvapí, že se vyrábí kvašením za pomoci mikroorganismů, stejně jako třeba víno. Ocet se však vyplatí užívat nejen pro jeho výraznou chuť schopnou zajímavě dochutit pokrmy. Je to i dobrý zdroj probiotik a dalších prospěšných látek. Ovšem je nutné vědět, který druh octa vybrat.

Jak probíhá výroba

Ocet je vyráběn kvašením, tedy kvasinky spotřebovávají cukr a vytvářejí alkohol. Jiný druh kvasinek alkohol zpracuje a dojde k vytvoření kyseliny octové. Ocet se poté nechává zrát a platí, že čím déle, tím lépe. My známe nejvíce ocet filtrovaný a pasterovaný, přičemž v tomto případě právě nejde o ten nejlepší ocet z hlediska prospěšných látek. Pokud totiž ocet obsahuje původní kvasinky i s enzymy a proteiny, je to právě ten, který je dobré si dopřát.

Nejvíce prospěšný druh octa je tedy ten nefiltrovaný a nepasterovaný. Takový ocet umí poskytnout tělu blahodárné účinky spojené také například s hubnutím, snižováním cholesterolu nebo s pozitivními účinky při léčbě cukrovky. Respektive tyto účinky jsou přisuzovány kyselině octové, které je v octě kolem 6 procent. Za vůbec nejcennější bývá považován ocet jablečný, nefiltrovaný a nepasterovaný. Právě ten obsahuje prospěšné probiotické mikroorganismy a další látky přínosné pro zdraví.

Rozdíly mezi druhy octa

Proč je lepší nefiltrovaný druh octa a jaký je rozdíl oproti filtrovanému? Nefiltrovaný ocet obsahuje mateční kulturu, a ta je důležitá právě pro obsah enzymů a probiotik. Tyto látky pomáhají trávení, mají pozitivní vliv na celkové zdraví a imunitu, udržují v kondici střevní mikrobiom. Ocet samotný je konzervační látkou, proto by měl vydržet v podstatě neomezeně dlouho. Pozor ale při nákupu octa, kde jsou ve velkoobchodech nabízené nejvíce octy pasterované, tedy již prošly tepelnou úpravou, a to znamená, že žádná probiotika neobsahují.

Jaký ocet si vybrat pro své zdraví

Pokud si hrajete s myšlenkou, že začnete pro podporu svého zdraví užívat pravidelně ocet, pečlivě si vybírejte. Zkuste třeba zrovna ten jablečný ocet, nefiltrovaný a v raw verzi, který zraje v sudech několik měsíců. Chuť je jemnější a dokáže tak dochutit skvěle každé jídlo nebo nápoj. Právě takový ocet obsahuje prospěšné látky pro tělo (probiotika, enzymy). Vy tak do sebe pravidelně dostanete přírodní antibiotikum, které podporuje imunitu, dobré trávení a mimo jiné také štěpení tuků, proto může být dobrým pomocníkem i během hubnutí.

Jak ocet užívat

Aby ocet fungoval pro tělo co nejlépe a vy jste z něj měli co nejvíce, je doporučováno ocet přidat každý den do sklenice s vodou, stačí jedna lžíce, ideální je vypít nápoj nalačno. Ocet je ale skvělý také ve formě zálivky například do salátu. Můžete si s ním ale dochutit jakékoliv jídlo. Běžně se ocet může stát pravidelnou součástí jídelníčku, lze ho přidat do smoothie, do kaší, masových či zeleninových směsí.

Zdroj: www.dobre-zdravi.cz, www.zivotavyziva.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Zdravé svačiny do školy nebo do práce: Připravte je chutně sobě i svým dětem!
Ibišek: Napumpuje vaši pleť antioxidanty a pomůže získat krásné vlasy

Další články