zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Chmel to není jen hlavní složka piva. Jaké jsou jeho účinky pro zdraví?

Veronika Tůmová
11.05.2023

Chmel máme všichni spojený s pivem, ale je to opravdu jeho jediné využití? Určitě ne. Přestože byl chmel využíván k výrobě piva už před mnoha staletími, vždy obsahoval zdraví prospěšné látky. Staří Řekové a Římané znali jeho močopudné a krev čistící účinky, stejně jako schopnosti celkového zklidnění, jisté účinky měl prý kdysi i proti žloutence.

Chmel otáčivý je prastará kulturní rostlina, a i dnes se využívá nejen k výrobě piva, ale i pro ozdravující schopnosti. V tradičním lidovém léčitelství je známý jako uklidňující prostředek, doporučuje se při žaludečních potížích, migrénách i při poruchách spánku. Má také pozitivní vliv na regulaci menstruačního cyklu. Chmel obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, minerální látky a pryskyřice.

Čím prospívá chmel našemu zdraví?

Chmel pomůže k navození spánku i ke zklidnění žaludečních potíží. Z rostliny se sbírají šištice a extrakt z těchto šištic působí sedativně, tedy zklidňuje, navozuje pocit spánku, tlumí křeče a také snižuje bolesti a horečku. Hořčiny v něm obsažené podporují vylučování žaludečních šťáv a podporují trávicí procesy. Látka lupulin tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva. Chmel se používá i při nervové podrážděnosti a má také protibakteriální účinky. Chmel se sbírá od poloviny srpna, kdy je obsah účinných látek maximální. Pomáhá při potížích s trávením, při nadýmání, má i mírné diuretické účinky. Užívá se také k utlumení sexuálního libida.

Chmel a jeho přínosné účinky

  • Reguluje stres, napětí a nervozitu, má prokazatelně uklidňující účinky
  • Pomáhá při nespavosti
  • Zklidňuje a ulevuje od příznaků menopauzy
  • Tlumí křeče
  • Má blahodárný a omlazující účinek na pleť
  • Pomáhá od lámavosti vlasů
  • Má močopudný a antibakteriální účinky

Chmel a jeho užívání

Chmel otáčivý můžeme užívat různě. Jako doplněk stravy, čaj, bylinnou tinkturu či obklad. Nejjednodušší použití je užívání v podobě doplňku stravy. Tabletku stačí spolknout zhruba půl hodiny před spaním a zapít dostatečným množstvím tekutiny. V doporučených dávkách je riziko výskytu vedlejších účinků minimální. U citlivých jedinců se může objevit alergie, způsobená čerstvou natí s obsahem pylů. V nadměrných dávkách však může mít nežádoucí vedlejší účinky. Není vhodné kombinovat chmel a přípravky obsahující alkohol s uklidňujícími látkami, účinek se pak nasčítá. Chmel se neužívá ve vysokých dávkách a nikdy ne déle, než po dobu tří měsíců. Některé zdroje uvádějí, že kouření chmele má podobné účinky jako kouření konopí. Obě rostliny patří do stejné čeledi. 

Chmel v kosmetice

Chmel omlazuje pokožku, je výborným zdrojem antioxidantů a dokáže pleť doslova rozzářit, stejně jako jí dodat mladistvý vzhled. Chmel má také zmíněné protizánětlivé účinky a používá se k léčbě zánětu povrchových žil. Má i blahodárný vliv na vlasy. Pomáhá proti vypadávání vlasů a proti lupům. Používá se výluh z chmele, který aplikujeme na pokožku hlavy po umytí. Chvíli jej necháme působit a pak vlasy opláchneme čistou vodou.

Zdroj: verywellhealth.comfacestar.czmybiohack.com

Autor: Veronika Tůmová

Vitamín C a jeho méně známé, zajímavé zdroje
Menopauza a zdraví pohybového aparátu – vyšetření, podpůrné doplňky stravy a fytoterapie

Další články