zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Narcisy a hyacinty jsou oblíbení průvodci jarem, využití mají také v kosmetice

Pavlína Klaudová
12.04.2023

V kosmetice se využívá léčivých schopností mnoha rostlin a květin. Jarní stálice hyacint a narcis patří mezi ty, kterých v nich můžete najít v menším zastoupení, ale určitě je dobré vědět, jak působí na vaši pleť.

Narcisy jako součást parfemářství a kosmetiky

Každé jaro prozáří parky nebo zahrady mnoho různých druhů narcisů. Nejčastější je narcis bílý (Narcissus poeticus) a narcis žlutý (Narcissus jonquilla). Je všeobecně známý díky řecké mytologii a příběhu o nymfě Echo a Narcisovi, po kterém dostal své jméno. Pokud jej vidíte ve snu, je podle lidových pověr brán jako špatné znamení.

Na Dálném východě je rostlina symbolem velké nebo neutuchající lásky. Jeho další symbolika vyjadřuje v květomluvě skromnost a sebeobětování. Narcisy se používají v parfemářství i tělové a vlasové kosmetice. Jsou plné antioxidačních látek, které chrání buňky pokožky před útoky škodlivých volných radikálů, v rámci jejichž působení se objevuje jejich degenerace, vedoucí k předčasnému stárnutí pleti.

Má výborné anti-agingové vlastnosti, je regenerační, vyživující, osvěžující, zklidňuje podráždění pokožky, má pozitivní vliv na kožní fibroplasty. V kosmetice se používají pestíky, okvětní plátky i kořeny. Extrakt z narcisu navrací vaší pleti  jas a zároveň blahodárně působí na kožní buňky. Přidává se také do kosmetiky pro podporu pevných kontur očního okolí. Často se kombinuje s růží, neroli (pomerančové květy) a kyselinou hyaluronovou.

Krásně voňavý hyacint prospěje pokožce i vlasům

Hyacint je součástí mnoha zahrad a mnozí si je bez něho nedokáží vůbec představit. Trvalka, která kvete na jaře vyniká krásnou vůní a pestrobarevnou paletou květenství. Jeho botanické jméno je Hyacinthus orientalis L., patří do čeledi chřestovitých (Asparagaceae, dříve Hyacinthaceae). Pochází z oblasti Středomoří a tropické Afriky. Hojně se pěstuje v Turecku, Francii a Nizozemsku.  Je květinou boha Apollóna a představuje symbol míru, závazku, krásy, síly a hrdosti.

Hyacint funguje v kosmetice jako přísada, která je prospěšná pleti i vlasům, stejně jako narcis ve formě extraktu, který se vyrábí z květů. Bývá součástí luxusních i běžnějších parfémových kombinací. Pokud sáhnete po kosmetice s obsahem hyacintu, je vhodná převážně pro suchou a těžce zkoušenou pleť se sklony ke svědění a červenání.

Používá se pro kosmetickou léčbu ekzémů, lupénky, ocení ho také pleť stárnoucí. Působí protiplísňově, antibakteriálně a snižuje projevy kožního zánětu. Díky imunomodulačním schopnostem napomáhá pleti lépe snášet vnější ataky a podporuje její celkový dobrý stav, jas a zdravý, pěstěný vzhled. Snižuje nepříjemné pálení a červenání.

Zdroje:

analysecosmetique.fr

plants.ces.ncsu.edu

my.clevelandclinic.org

ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Není bolest jako bolest. Jak postupovat při podezření na neuropatii?
Přírodní způsoby, jak zmírnit projevy kožního onemocnění, lupénky

Další články

Nemoci z povolání – kdy máte právo na náhradu?
Ostatní témata

Nemoci z povolání – kdy máte právo na náhradu?

28.03.2023

Máte přetrvávající zdravotní potíže, které jsou způsobeny vlivem vašeho pracovního prostředí? V tom případě jde o nemoc z povolání. Jste tedy v situaci, kdy máte určitá práva a je ...