zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Přírodní způsoby, jak zmírnit projevy kožního onemocnění, lupénky

Klára Vojkůvková
15.04.2023

I přesto, že nejedná o nijak vzácné ani nové kožní onemocnění, o vzniku a příčinách lupénky toho mnoho nevíme. Jediné, co jsme byli schopni vypozorovat jsou faktory, kdy se psoriáza rozjíždí a zhoršuje. Není to mnoho, ale díky těmto znalostem jsme schopni upravit životní styl a dát doporučení pro zlepšení nejen kvality kůže, ale celého života nemocných.

Infekce a záněty

Veškerá bakteriální, virová nebo jiná onemocnění dokáží výskyt lupénky dokonale vyprovokovat. Co nám to říká? Pojďme dostatečně posilovat svou imunitu a předcházet tak propuknutí příznaků. Ideálním prostředkem k tomuto účelu budou např. probiotika, protože v trávicím traktu pacientů s psoriázou se obvykle nachází vysoké množství patogenních bakterií, vyvolávajících zánět, který je pravou příčinou všech nepříjemných projevů. Probiotické, prospěšné, bakterie pomohou ty zlé vytlačit a vedou tak k znovu nastolení potřebné rovnováhy, ovlivní tak nejen imunitu, ale i kožní bariéru.

Chronická onemocnění

Diabetes mellitus, jaterní onemocnění, dna, hormonální dysbalance, metabolický syndrom, apod. To vše jsou onemocnění, která mohou vést ke vzniku nebo zhoršení lupénky. Stejně jako některé léky, které se běžně proti těmto chorobám předepisují. Úprava životního stylu, výživa, pohybová aktivita, omezení kouření a alkoholu, dostatek spánku ap., významně potlačí nepříjemnosti všech civilizačních nemocí.

Psychika

Lupénka, stejně jako každé jiné onemocnění výrazně ovlivňuje náš psychický i tělesný stav.

Celkové vnímání těla se díky ní výrazně narušuje a dochází tak často i k rozvazování blízkých vztahů. Psychosomatika funguje! Hlava ovlivňuje tělo a naopak, dostáváme se tak do začarovaného kruhu. Zánět se ve stresu násobí a současně zhoršuje příznaky onemocnění. Dermatologové rádi odesílají své pacienty do péče psychologa a psychoterapeuta.

Oxidační stres

Rozvoj psoriázy je spojen s aktivací buněk, jako jsou lymfocyty, keranocyty, makrofágy, které svým nadměrným působením mohou zesilovat zánětlivou odpověď organismu, stejně jako reaktivní formy kyslíku, které celý proces značně ztěžují. V takovém případě mohou přispěchat na pomoc antioxidanty (vitamín E, A, zinek) a mastné kyseliny (ve formě rybího tuku), redukující zánět a neutralizující volné radikály.

Fytoterapie

Bylinky se tradičně používají k léčbě chronických onemocnění včetně psoriázy. Léčivky obsahují bioaktivní složky s vysokým potenciálem pro efektivní léčbu.

Některé z rostlin se v klinických studiích ukázaly jako užitečné při snižování závažnosti začervenání, šupinatění a ztluštění kůže.

Aloe Vera
Přípravky s obsahem slizu z Aloe Vera se ukázaly jako účinné, potíže doprovázející psoriázu klesly až o 60 %. Není jisté, čím je tento posun způsoben, možná hydratačními vlastnostmi Aloe Vera a obsaženými antrachinoby a polysacharidy.

Boswellia serrata
Boswellia se ukázala jako účinná, a to jak v podání lokálním (rostlinná pryskyřice), tak systémovém. Potlačuje zánět a snižuje podráždění díky kyselině boswellové.

Kurkuma
Vnitřní užívání kurkuminu společně s fototerapií viditelným světlem prokázalo významnou remisi i u pacientů se středními a těžkými plaky. Ovšem mějme na paměti, že vstřebatelnost kurkuminu v organismu je opravdu zanedbatelná. Výrobci se tedy hojně snaží zvyšovat jeho biologickou dostupnost nejrůznějšími způsoby.

Chmel
Významně bojuje s volnými radikály a současně uklidňuje tolik důležitou psychiku. K duhu mu můžeme připsat i jeho protizánětlivé působení. Ovšem obávám se, že ve formě piva nebude příliš účinný.

Kožní potíže, byť neohrožující život, významně zasahují do běžného fungování. Je obtížné jít si zaplavat, mýt nádobí, opalovat se, někdy i nepříjemné pohledy okolí mohou natropit pěknou paseku. Dnes již víme, že kůže je ovlivněna vnitřním zdravím. Pojďme se proti lupénce vyzbrojit vším, co nám medicína i příroda nabízí.

Zdroje: dermatologiepropraxi.czrevmaticke-nemoci.czmayoclinic.org

Autor: Klára Vojkůvková

Narcisy a hyacinty jsou oblíbení průvodci jarem, využití mají také v kosmetice
Jaro patří klíčení – jak začít a jaká semínka vybrat?

Další články