zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Teče vám krev z nosu. Co všechno může být příčina?

Veronika Tůmová
24.04.2023

Krvácení z nosu může mít zcela banální a obyčejné, ale i vážnější příčiny. Mezi ty nejčastější patří poranění, ale i nachlazení a časté, nešetrné smrkání. Krvácení z nosu se může objevit i zcela nečekaně a zdánlivě bez důvodu, což nezřídka vede k panice. Příčin krvácení může být celá řada, někdy se podaří rychle zastavit, jindy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Jde v každém případě o nepříjemnou zdravotní komplikaci, která může vzbuzovat obavy. Téměř každý z nás se však s nějakou formou krvácení z nosu už v životě setkal nebo setká.

Krvácení z nosu – kdy se může objevit a proč?

Krvácení z nosu neboli epistaxe se může objevit v jakémkoliv věku, dokonce údajně postihne až každého sedmého člověka. Častější je tato nepříjemná komplikace u menších dětí, ale také u starších jedinců. Náhlá a krátkodobá ztráta krve se pak obvykle projeví bolestí hlavy, někdy nevolností či pocitem vyčerpání. U starších pacientů je krvácení z nosu často spojeno se zvýšeným krevním tlakem a také s užíváním léků na srážlivost krve. Pokud se v ambulanci s náhlým krvácením z nosu objeví malé dítě, obvykle je ze všeho nejdříve nutné zjistit, zda není na vině cizí těleso, které si dítě vstrčilo do nosu.

Kam a na koho se obrátit při silnějším krvácení z nosu?

Krvácení z nosu může být banální záležitostí, někdy je však i vážným důvodem ke znepokojení. Ne ve všech případech je také možné zastavit krvácení svépomocí, tedy bez lékařské pomoci. Pokud se krvácení objevuje častěji a dá se navíc považovat za masivnější, je určitě nutné navštívit ambulanci ORL. Příčinou krvácení může být náhlý silnější úder do nosu, častější krvácení může být důsledkem již předchozího vnitřního zranění. Krvácení z přední části nosu bývá mírnější, bez vážných komplikací a obvykle do patnácti minut přejde, nebo jej můžeme sami zastavit. Krvácení ze zadní části nosní dutiny se však pacientům obvykle nepodaří zastavit a je nutné vyšetření na ORL, které potvrdí nebo vyvrátí možnost vážného onemocnění.

Jaké může mít krvácení z nosu příčiny?

Krvácení z nosu může mít celou řadu příčin, od běžných až po ty vážnější a třeba i nebezpečné. Krvácení z nosu se dělí na přední a zadní, v přední části nosu je hustá cévní výplň a krvácení proto může být často způsobeno jen křehkostí cév, které nemusí vydržet ani příliš časté a úporné smrkání. Při rýmě, nachlazení a viróze bývá nosní sliznice také překrvená, což vede k tomu, že je náchylnější k nosnímu krvácení při zmíněném smrkání nebo i kýchání. Nosním krvácením častěji trpí lidé užívající léky k ředění krve či ke zlepšení prokrvování. K dalším příčinám patří třeba jen změna počasí, ale i zvýšený krevní tlak, nebo ve vzácnějších případech onkologické onemocnění.

Další možné příčiny krvácení z nosu:

  • Dlouhodobý pobyt v prostředí s příliš suchým vzduchem
  • Silné kýchání a smrkání
  • Alergie projevující se rýmou
  • Nešetrné šťourání se v nose
  • Přítomnost cizího tělesa v nose
  • Poruchy srážlivosti krve
  • Úraz hlavy nebo úder přímo do nosu, jeho kořene nebo čela
  • Užívání návykových látek
  • Nádor v nosní dutině
  • Prasknutí tepny v nosní dutině

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství může docházet k vyšší náchylnosti na krvácení z nosu. S postupujícím těhotenstvím bude tělem obíhat stále větší množství krve, což způsobuje zvýšený tlak v cévách, který je také příčinou krvácení z nosu. Krvácení z nosu je nepříjemné, ale v těhotenství poměrně běžné. Doporučuje se proto využít zvlhčovače vzduchu, zvýšit příjem vitamínu C a železa, pravidelně zvlhčovat nosní sliznici mořskou vodou s panthenolem, mít po ruce dostatek papírových kapesníků a především nepanikařit. V případě obav z častějšího krvácení je určitě na místě poradit se s lékařem.

První pomoc při krvácení z nosu

Pro rychlou první pomoc při náhlém krvácení z nosu se doporučuje poloha vsedě a v předklonu, nelehat si a nezaklánět hlavu, stisknout křídla nosu k sobě na dobu minimálně tří minut, přiložit studené obklady na zátylek a kořen nosu, zamezit vniknutí krve do úst a vyhnout se jejímu polykání, abychom zbytečně nevyvolali zvracení.

Zdroj: pardubice.rozhlas.cz přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice Jan Vodička

zdravi.euro.cz

lekarna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Svrab – onemocnění, které vám dítě může přivést z tábora
7 dětských nemocí – které jsou rizikem a kterými si vaše dítě pravděpodobně projde?

Další články

Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?
Ostatní témata

Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?

05.04.2023

A máme tu opět Velikonoce, svátky, které už zcela nezpochybnitelně hlásají konec zimy a vítají pučící, zelené a prozpěvující jaro. Naše české velikonoční zvyky a tradice si asi nem ...