zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Bolesti hlavy a migrény trápí nejvíce v jarním období. Jak si od nich pomoci?

Veronika Matoušová
02.05.2023

S obdobím jara přichází také střídání počasí, jeden den vás hřejivé slunce donutí jít ven jen v tričku a další den nevystrčíte nos bez zimní bundy. Neustálé výkyvy teplot, tlaku, střídání deště a slunečních dnů vykolejí člověka nejen psychicky, ale také fyzicky. Častým projevem této nerovnováhy v těle pak bývají úmorné bolesti hlavy. A pro citlivější jedince trpící na migrény je toto období o to více náročné. Právě během jarních měsíců se migrény hlásí častěji a mohou být také silnější než v jiném ročním období. Jak migréně předcházet? A pokud nastane, jak ji zmírnit nebo se jí co nejdříve zbavit?

Migréna a bolest hlavy není to samé

Urputná bolest hlavy, která trvá několik hodin nebo i dnů. Znemožní vám pracovat, ale i vykonávat jakoukoliv běžnou denní činnost. Projevuje se pulzující bolestí nejčastěji na jedné straně hlavy. To je migréna. Nejde o pouhou bolest hlavy, jedná se o vážné chronické onemocnění postihující cévy v mozku, které je velmi nepříjemné a bolestivé. Nejvíce osob trpících na migrény je mezi 30. a 40. rokem života, přičemž touto nemocí trpí častěji ženy. Klasická bolest hlavy oproti tomu nemusí pulzovat na jedné straně, spíš se jedná o tupou bolest například v oblasti čela nebo spánků. Většinou pomůže spánek, pitný režim, čerstvý vzduch nebo lék proti bolesti. Bolesti hlavy se tak můžete zbavit celkem snadno a rychle, což v případě migrény neplatí.

Co je spouštěčem migrény?

Faktorů, které migrénu spouští, je celá řada. Určitou roli hraje dědičnost. Mezi vnější vlivy pak patří zejména stres, kouření, alkohol, změna počasí, hluk, prudké světlo, nepřiměřené sluneční záření, nedostatek spánku, ale i hladovění nebo žízeň či hypoglykémie. Je toho tedy celkem dost, co umí nepříjemné migrény způsobit. Migrény jsou často také důsledkem jiných zdravotních potíží, například se zuby, při očních vadách, při chronických potížích se zády, po úrazu hlavy či vlivem hormonální nerovnováhy (při menstruačním cyklu nebo menopauze). Spouštět ji ale může také nadměrná spotřeba léků na bolest nebo antikoncepce. Pokud trpíte migrénou a netrápí vás výše uvedené zdravotní potíže, ani neberete léky, pak je důležité sledovat se a pozorovat, co vám nedělá dobře, a těmto faktorům se poté vyhýbat. Není to lehké, ale v dlouhodobém měřítku to může výrazně pomoci.

Jak migréně předcházet?

Pokud trpíte na pravidelné migrény, je potřeba tomu přizpůsobit svůj styl života. Máte tak šanci snížit počet záchvatů nebo se bolestí časem i úplně zbavit. Pravidelně se tedy věnujte pohybu, hlavně na čerstvém vzduchu, dopřejte si pravidelný odpočinek a nepřepínejte se. Vyhýbejte se nadměrnému stresu, výrazným pachům nebo přílišnému hluku. Dbejte na pravidelnou stravu a dostatečný pitný režim. Choďte ve stejném čase spát a dopřejte si alespoň sedm hodin spánku. Důležité je také myslet pozitivně, obklopovat se příjemnými lidmi a žít v rodinné harmonii. Do svého domova si pořiďte klidné nevýrazné barvy, jako je například příjemná zelená. A samozřejmě dbejte na zdravý jídelníček. Veďte si v diáři dny, kdy se bolesti dostavily a co tomu předcházelo nebo co jste jedli a pili. Sledujte, v jaké době a za jakých okolností migréna nejvíce útočí a snažte se těmto situacím vyhýbat.

Pozor na to, co jíte

Bohužel existuje mnoho potravin a nápojů, které migrénu spouští nebo zhoršují její průběh. Především je důležité vyhýbat se umělým sladidlům, dráždivým jídlům a dusitanům. Jezte pravidelně a střídmě, nehladovte ani se nepřejídejte. Pečlivě si hlídejte pitný režim, omezujte kofeinové nápoje a alkohol. Mezi nejnevhodnější potraviny patří uzeniny, kvašené potraviny a nápoje (pivo, víno), zrající aromatické sýry, přezrálé ovoce, čokoláda a další sladkosti, konzervované potraviny, slané pochutiny, příliš aromatické koření a glutamát.

Co vám může pomoci z přírody?

Do jisté míry mohou pomoci doplňky stravy s obsahem hořčíku a vápníku, B komplex nebo třeba pupalkový olej. Z oblasti bylinek se osvědčila například řimbaba obecná, známá jako kopretina, dobře může posloužit také ginkgo biloba. Jako prevence se doporučuje například levandule, rozmarýn nebo majoránka. Můžete volit mezi éterickými oleji, inhalací jejich odvaru nebo je použijte do koupele. Eukalyptový, bazalkový, meduňkový nebo levandulový olej také můžete rozetřít na spánky. Pomoci mohou také potraviny. Pokud cítíte, že se migréna blíží, zkuste zázvor – uvařte si čaj z čerstvého nebo sušeného zázvoru. Vhodný je také meduňkový nebo mátový čaj.

Právě teď na jaře přichází doba, kdy jsou bolesti hlavy a migrény častější, myslete tedy o to více na prevenci. A když už na sobě cítíte příznaky přicházející migrény, platí, že je potřeba co nejdříve podat antimigrenózní lék, vyhledat klid, tmu, ticho a pár dní odpočívat.

Zdroj: časopis Kondice / Autor

Autor: Veronika Matoušová

Doplňte hořčík pomocí příjemné koupele – využijte k tomu speciální, tzv. epsomskou sůl
Stravou proti šedivění vlasů. Co jíst, aby byly krásné a zdravé?

Další články