zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Nespavost a stres: Jak spolu souvisejí a jak si pomoci?

Kateřina Hájková
18.02.2021

Nervozita, potíže s usínáním a bušení srdce uprostřed noci, něco vám to připomíná? A když se vám konečně podaří na hodinku či dvě zabrat, trápí vás noční můry. Nespavost způsobená stresem je poměrně častá a jedná se o stav, který se může významně podepsat na kvalitě života. Jak se s ní vypořádat?

Podle různých průzkumů potrápí občas nespavost až třetinu populace, něco mezi 10-12 % jí však trpí chronicky. Chronická nespavost je jednak velmi vyčerpávající, jednak může mnoha způsoby ovlivňovat celkové zdraví, proto je nutné tomuto stavu věnovat pozornost. I když může mít mnoho příčin, mezi nejčastější patří úzkost a stres. 

Proč stres ovlivňuje spánek

Lidé trpící úzkostlivými a stresovými stavy, mají v krvi setrvale zvýšenou hladinu stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, které tělo i mysl aktivizují. A to nekončí ani v noci, kdy se mnohdy stav ještě zhoršuje. Když se totiž ocitnete v tichu vaší ložnice, může mysl, nerušena žádnými jinými vjemy, začít pracovat na plné obrátky a znovu v hlavě převracet to, co vás stresuje. Tato mentální energie napětí v těle i mozku jen posiluje. Právě proto je důležité připomenout, že na míře potíží se spánkem se významně podepisuje schopnost zvládat stres a pracovat s negativními emocemi. Čím méně to umíme, tím více nás trápí nespavost.

Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti? 

Není stres jako stres

I když většinou mluvíme jen o jednom, ve skutečnosti existuje více druhů stresu a všechny nejsou špatné. S každodenními úkoly a výzvami, které nás nutí vystoupit z komfortní zóny a překonat sebe sama, souvisí akutní stres, který nás může svým způsobem motivovat a hnát vpřed. Když je ho ale moc, začnou se jednotlivé situace slévat a vzniká stres akutní epizodický, který ztěžuje zvládání běžných činností, pod jeho vlivem klesá naše produktivita i zdravotní kondice. A potom je tu nejznepokojivější chronický typ související s prožitými traumaty a zoufalými situacemi, které nás drží v pasti celé roky, což může vést až k syndromu vyhoření.

Jak se nespavost ze stresu projevuje

Příznaky spojované se stresovou nespavostí se vyskytují v případech stresu akutního epizodického a chronického. Typické jsou potíže s usínáním, které mohou trvat celé hodiny. Když už usnete, často se probouzíte, tedy si v podstatě neodpočinete a je běžné, že se probouzíte vyčerpanější než večer. Uprostřed noci se objevuje bušení srdce, vyskytují se i noční můry nebo bolesti hlavy či svalů, což znesnadňuje nalezení pohodlné spánkové polohy.

Jak se zbavit potíží se spánkem

Prvním a nejdůležitějším krokem je znát příčinu nespavosti. Jakmile lékař potvrdí hypotézu se stresem, můžete se zaměřit na jeho zvládání. A toho lze docílit jak?

  • Věnujte pozornost spánkové hygieně, nastavte si režim, který budete ctít a dodržovat: Snažte se každý den vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu.
  • Omezte používání elektronických zařízení minimálně hodinu až dvě před ulehnutím do postele.
  • To, co váš tíží, se naučte odevzdávat papíru – udělejte si večerní rituál, že si před spaním napíšete, co vás ten den vystrašilo i potěšilo. Když svá tajemství odložíte na papír, nebudou vám strašit v hlavě.
  • Pravidelně se hýbejte, choďte na čerstvý vzduch, zdravě jezte a praktikujte dechová cvičení. To jsou nejlepší pomocníci v boji se stresem i nespavostí.
  • Pokud výše uvedená opatření nezabírají a potíže se nelepší, nestyďte se kontaktovat psychologa a celou věc s ním zevrubně probrat.

Jak pomoci seniorům proti úzkostem a stresu (nejen) v době pandemie?

Autor: Kateřina Hájková

Mladě vypadající pleť není samozřejmostí. Jak si ji udržet do vysokého věku?
Systém asistovaného hubnutí: Je tato metoda schopna zajistit úspěch ve ztrátě nadbytečných kil?

Další články