zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Oslavte poslední dny roku chutně i bez alkoholu! Co všechno si můžete dopřát?

Veronika Matoušová
30.12.2022

Oslavy konce roku a příchodu nového jsou za dveřmi. S tím je spojena také vyšší konzumace nejrůznějších verzí alkoholických nápojů. Je to ale skutečně nutné? Možná byste rádi zhubli, chcete být zdravější, nebo vám zkrátka alkohol (případné následky) nedělají dobře. Dobrá zpráva je, že dnes si již můžete skvěle pochutnat na drinku zcela bez alkoholu, přitom může jít o váš oblíbený (jinak alkoholický) nápoj. Co všechno si dnes můžete dopřát?

Nabídka nealko nápojů je stále širší. Roste totiž také počet lidí, kteří si alkohol chtějí odepřít, zejména se to týká mladších generací. Někdy jde o zdraví, jindy o celkový přístup k životu, případně si leckdo rád odpustí nepříjemné stavy kocoviny.

Výběr je široký, nemusíte začínat a končit u limonád

Mezi klasiku sice patří různé džusy, sirupy nebo limonády, ovšem v posledních letech značně vzrostl počet výrobců, kteří umí vyrobit tak chutný nealko nápoj, že směle konkuruje alkoholickým drinkům. I u nás už najdete mnoho lokálních výrobců, kteří si zakládají na kvalitě, dobrých surovinách a skvělé chuti. Může jít o nejrůznější varianty nealko piva, moštů, kombuchy nebo oblíbených ciderů.

Dopřejte si víno i sekt zcela bez alkoholu, zato se stejnou chutí

Nealko pivo je již tradicí. Co se ovšem „rozmáhá“, jsou různá nealkoholická vína. Kvalita navíc v takových případech netrpí, přesto si pochutnáte stejně, jako na klasickém vínu. Proces výroby je přitom stejný, rovněž složení, jen dané víno projde dealkoholizací. Nabídka je dnes již široká, proto běžně seženete bílé, růžové nebo červené víno, také můžete vybírat ze šumivých vín, jako je prosecco nebo sekt. Z červeného nealko vína si také snadno připravíte oblíbený zimní nápoj „svařák“ a věřte, že rozdíl na chuti opravdu nepoznáte. Co se týká horkých nápojů, úžasně zafunguje také mošt, například jablečný, hruškový nebo hroznový.

Také destiláty mají dnes již své náhradníky

A kdo se chce vzdát alkoholu, ale ne svého oblíbeného míchaného drinku, také nepřijde zkrátka. Již se totiž objevily společnosti, které vyplňují díru na trhu v podobě prvotřídních nealkoholických destilátů. Můžete si tak připravit svůj oblíbený „gin tonic“ z nealko ginu, najdete ale také chutné nealko verze rumů, vodky či různých destilátů. 

Dopřejte si nealko nápoj ve stejné sklenici

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nealkoholický nápoj, zaslouží si stejně elegantní sklenku, jaká patří  původnímu alko nápoji. Proto si dopřejte nealko pivo, víno, likér nebo koktejl ve stejném skle jako jeho alko verzi. Je to dobrý způsob, jak podtrhnout kvalitu nápoje, rozbít pocit méněcennosti mezi ostatními hosty, kdy odlišná sklenka umí vyčlenit abstinenta opticky i společensky. 

Podle rostoucího počtu lidí, kteří se alkoholu vyhýbají nebo ho zcela vyřadí, se zdá, že s výběrem úžasných a kvalitních nealko nápojů nejsme zdaleka u konce. Vzhledem k tomu, že začíná být více těch, co alkohol odmítají a hledají slušnou náhradu, bude trh nadále nabízet stále širší sortiment piva, vína, likérů či destilátů zcela bez alkoholu. Zkuste je také, a třeba rovnou letos při silvestrovských oslavách. Alkohol nám neprospívá v žádném množství a je jistě příjemné nestrávit následující dny s bolestí hlavy, nevolnostmi a dalšími příznaky kocoviny.

Zdroj: www.jidloaradost.ambi.cz, www.apetitonline.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Děti a pyrotechnika: Pravidla bezpečnosti a na co si dát pozor
Když jste oslavy Nového roku trochu přehnali aneb pár tipů, jak se zbavit kocoviny a posílit játra

Další články