zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Světelný smog trápí 80 % světové populace!

Veronika Tůmová
30.12.2016

Až 80 % současné světové populace žije ve světlem znečištěném prostředí. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou publikovala Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA). Mezi významné zdroje světelného znečištění patří zastaralé veřejné osvětlení, osvětlení památek i světelné dekorace, které s příchodem adventu rapidně narůstají.

Světelný smog v našich i světových metropolích

Podle nejnovější studie uveřejněné na webu Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA) žije 80 % lidí v místech s velkým světelným znečištěním. V Evropě a Spojených státech amerických je to dokonce 99 % lidí. Zatímco nejvíce jsou znečištěné oblohy Itálie a Jižní Korey, nejméně potom Austrálie a Kanady. I v České republice je světelný smog rozšířený, nejvyšší koncentraci světelného smogu lze aktuálně nalézt v Praze, Brně, Ostravě i Liberci.  Podle odborníků v tuzemsku není možné spatřit přírodně tmavou oblohu. Rozptýlené světlo se totiž projevuje i desítky kilometrů od velkých měst. Právě ve velkoměstech (Praha, Brno, Ostrava a Liberec) se lidé potýkají s nejvyšší koncentrací světelného smogu. Naopak nejméně jsou světelně znečištěná místa na Šumavě, v Beskydech, v Jizerských horách, v Podyjí nebo v Českém Švýcarsku.

Zastaralé veřejné osvětlení a světelné dekorace zhoršují světelný smog

Experti se shodují, že významným zdrojem světelného znečištění se stávají zastaralá a špatně funkční veřejná osvětlení. Podle webu svetelneznecisteni.cz je v České republice provozováno více než 1,3 milionu míst veřejného osvětlení. Celková spotřeba energie dosahuje 700 GWh za rok, což představuje přibližně dvě miliardy korun ročně. Dalším zdrojem světelného znečištění jsou kromě pouličních lamp i různá dekorativní osvětlení a osvětlení významných objektů a památek ve městě. Jejich množství přibývá právě s dobou adventu, kdy jsou ulice měst vyzdobeny nejrůznějšími světelnými efekty.

Příliš světla narušuje spánek obyvatel

Města a obce snižují světelný smog z veřejného osvětlení jen velmi pomalu. Lidé, kterým do oken ložnic svítí veřejná lampa, billboard nebo vánoční dekorativní osvětlení, musí přistoupit k regulaci nočního světla sami - instalací žaluzií a rolet. Kvalitní spánek v zatemnělé místnosti je velmi důležitý pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat.

Záření z elektroniky aneb pozor na modré světlo!

Aktuálně narůstajícím problémem spojeným s dopadem světelného znečištění na zdraví člověka je čtení z chytrých telefonů či tabletů před spaním. Záření z těchto zařízení má výrazně zastoupenou složku modrého světla a tyto vlnové délky významně ovlivňují hladinu hormonu melatoninu, který reguluje spánek a jiné metabolické pochody, vysvětlil Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí - Recetox Masarykovy univerzity. Při dlouhodobě nekvalitním spánku mohou u lidí propuknout deprese nebo další psychogenní onemocnění.

Zdroj: LOMAX & Co spol. s.r.o, Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX MU)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Šátkování - módní trend, nebo užitečný pomocník?
Pojišťovnám stoupají náklady na léčbu rakoviny prostaty

Další články

Vánoční nakupování nemusí být hysterie!
Duševní zdraví a psychologie

Vánoční nakupování nemusí být hysterie!

07.12.2016

Taky se každoročně divíte lidem, kteří začínají s vánočními nákupy už v říjnu? Kroutíte nad tím nevěřícně hlavou? A později si říkáte, proč jste konečně letos nezačali dřív? Vánoce ...