zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Vánoční nakupování nemusí být hysterie!

Veronika Tůmová
07.12.2016

Taky se každoročně divíte lidem, kteří začínají s vánočními nákupy už v říjnu? Kroutíte nad tím nevěřícně hlavou? A později si říkáte, proč jste konečně letos nezačali dřív? Vánoce jsou tu a zase jsme nepřipraveni, zaskočeni tím, jak rychle to uteklo, co všechno je ještě potřeba udělat a nakoupit.

Vždycky se řiďte kalendářem, letos připadla první adventní neděle na 27.11. To znamená, že kdo letos nezačal s přípravami už během listopadu, má teď jistě co dohánět!

S vánočním nakupováním začněte včas!

Ale kde vzít čas a nápady na dárky? Právě v těchto dnech začíná pravá nákupní hysterie, stres a honička, nákupy na poslední chvíli, úklid, pečení, balení dárků, zkrátka všechno najednou. Jak se tomu vyhnout a užít si jednou skutečně pohodové Vánoce? Začněte dřív, zbytečně nic neodkládejte, udělejte si čas výhradně na nákup vánočních dárků, dekorací, potřeb na pečení apod. Je zřejmým jevem, že od října do Vánoc utíká čas jaksi rychleji, alespoň nám dospělým, a tak není od věci začít se poohlížet po dárkách hned, jak se výlohy obchodů zalesknou první vánoční výzdobou.

V prosinci přípravy na Vánoce vrcholí

Na začátku prosince je ideální provést generální úklid. Do Vánoc ještě budete mít chvilku čas a věřte, že v posledním adventním týdnu už se vám mýt okna chtít nebude. Naklizený dům můžete začít vánočně zdobit a přivolat si tak vánoční atmosféru co nejdříve, v klidu a pohodě. Dárky už by měly být nakoupené, je-li to možné, také rovnou zabalené. Odkládání balení dárků je častý nešvar a často se stává, že ve spěchu dobalujeme ještě na Štědrý den ráno.

I stromeček kupujte s předstihem

Pokud se chystáte ke koupi živého vánočního stromku, ani tady se nevyplatí dlouho otálet. Vydejte se na nákup alespoň deset dní před vánočními svátky, později už byste se možná museli spokojit s tím, co zbylo a co nikdo nechtěl. Stromek uložte na chladné a tmavé místo, pokud máte možnost, nechte jej na balkoně nebo jinde venku.

Vánoce - svátky klidu a pohody

Zapalte si vonnou svíčku, uvařte punč a třeba i u toho balení vánočních dárků si poslechněte vánoční koledy. Uvidíte, že stres i únava opadnou a zůstane už jen ta kouzelná atmosféra, kterou tak silně vnímají děti. Zkuste ji naplno vnímat i vy! Vánoce jsou svátky klidu a pohody, kdy se má sejít celá rodina a všichni vaši nejbližší. Žádné dárky ani dobré jídlo však nepomohou, když nebudete spokojení a ve vzduchu bude špatná nálada. Zapomeňte proto na všechny starosti alespoň na Štědrý den a užijte si společnost své rodiny a přátel. Je to vzácnost, užijme si ji proto tak, abychom z ní znovu načerpali sílu, energii a optimismus do nového roku.

Zdroj: www.vanocni-darky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Senioři a internet
Ořechy a jejich pozitiva

Další články

Krev v moči - co může znamenat?
Onemocnění ledvin a močových cest

Krev v moči - co může znamenat?

17.11.2016

Krev v moči je poměrně častý úkaz a může znamenat mnoho diagnóz - od vážných až po zcela nezávažné. Relativně častá je i takzvaná benigní familiární hematurie, což je jev vyskytuj ...