zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

5 tipů na efektivní předvánoční úklid bez stresu

Veronika Tůmová
03.12.2016

Advent má být klidný čas rozjímání, kdy se setkáváme s rodinou a přáteli nad sklenkou voňavého punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je však i zútulnění domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zvládnout předvánoční úklid v klidu a bez stresu, abychom jej začali vnímat jinak než jako nepříjemnou a úmornou povinnost? Přinášíme pět osvědčených tipů.

Vánoční úklid - vše pečlivě naplánujte

Postavte se k úklidovým povinnostem strategicky a rozmyslete si časový plán. Čím dříve začnete, tím lépe si můžete uklízení v předvánočním čase rozložit na menší části. Nebudete pak tolik spěchat, poddávat se stresu a zároveň vás malé pokroky dokážou motivovat do další práce.

I úklid chce systém!

Každý úklid má určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat, abyste své úsilí nevynaložili zbytečně. Luxování má například vždycky přednost před vytíráním, u vyklízení skříní či poliček je zase vhodné postupovat směrem od shora dolů. V případě úklidu místností začněte těmi méně používanými a ty nejvytíženější typu kuchyně či koupelny nechte až na závěr. Úklid v ložnici pravděpodobně odbudete rychleji a déle vám vydrží, úklid kuchyně naopak nechte až po pečení vánočního cukroví.

Nebojte se vyhazování

Zkuste překonat nostalgii po starých nepotřebných předmětech a uvolněte prostor novým věcem, které vám udělají radost pod stromečkem. Vezměte pytel na odpadky a smeťte do něj vše, co jste v posledním roce nepoužili. Pokud se vám v šuplících válí vybité baterie, nebo staré mobilní telefony, existují snadné cesty, jak je ekologicky zlikvidovat.

Co nestihnete uklidit, uložte do krabic a boxů

Pokud byste měli rádi uklizený byt, ale nechcete trávit čas tříděním věcí, pořiďte jim alespoň slušivý kabátek. Kupte si dekorační krabice a úložné boxy, do kterých předměty naskládáte. Nejenže pomohou udělat vaši domácnost organizovanější, zároveň oživí a zútulní interiér. Roztřídění věcí si pak můžete uložit jako novoroční předsevzetí na méně hektické období.

Recyklujte a zajistěte odvoz nepotřebných a vyřazených věcí

Aby vám úklid a vánoční pohoda vydržely co nejdéle, podpořte to správnými kroky. Očekáváte-li například pod stromečkem nové přístroje typu tabletu, televize či kuchyňského robota, měli byste dopředu promyslet, co učinit s jejich předchůdci. O možnostech bezplatného odběru vysloužilých elektronických zařízení nebo odvozech do sběrného dvora získáte informace na internetu.

Zdroj: David Vandrovec - Rema systém (efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ).

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Hubneme zelenou dietou
Senioři a internet

Další články

Fluoridové tablety pro děti - ano, či ne?
Zuby

Fluoridové tablety pro děti - ano, či ne?

10.11.2016

Vhodnost či nutnost podávání fluoridových tablet dětem závisí na mnoha věcech - stravovacích návycích dítěte, složení vody, které dítě pije a připravuje se z ní strava, ale závisí ...