zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Komunikace s lékařem aneb vaše práva při lékařském ošetření

Veronika Tůmová
30.03.2019

Jako pacient si můžete připadat, že jste zcela vydáni na pospas lékařským rozhodnutím, kterým vy sami stejně nerozumíte, a proto se nikdo nebude obtěžovat vám ohledně zdravotní péče cokoliv vysvětlit. Ve skutečnosti však máte svá práva, ke kterým rozhodně patří dostatečná informovanost.

Téměř každý zákrok lékaře musí být proveden s vaším souhlasem, kterému by mělo předcházet řádné vysvětlení toho, jaký je váš zdravotní stav, co to pro vás znamená a jak by měla probíhat léčba. V současné době si můžete vybrat lékaře i nemocnici, máte dokonce právo ošetření, léčbu i hospitalizaci odmítnout. Vždy si však nesete s sebou důsledky svých rozhodnutí, proto je dobré o nich přemýšlet.

Čeká vás operace? Ptejte se a nenechte se odbýt!

Zásadní je vaše nezpochybnitelné právo na informace. Znamená to, že byste měli být lékařem o svém zdravotním stavu dostatečně, ale hlavně srozumitelně informováni. Pokud se toto neděje a vy si jen domýšlíte, co se s vámi asi právě děje a trpíte nejistotou, co bude dál, nebojte se ptát. Pokud vás lékař zahrne odbornými termíny, upozorněte ho na to. Zeptejte se, proč navrhuje právě tu či onu konkrétní léčbu, jak bude probíhat vyšetření či zákrok, zda existují i jiné varianty, jak bude probíhat rekonvalescence apod. Nebojte se ptát i na možná rizika. Pokud se bojíte, že tváří v tvář člověku v bílém plášti všechno zapomenete, klidně si doma otázky sepište a trvejte na tom, aby si lékař našel čas k jejich trpělivému zodpovězení.

Co nás čeká před operací?

Váš souhlas k zákroku či léčbě může mít více podob

Váš souhlas je prvořadý, nemusí však být vždy písemný. Někdy stačí potvrdit svůj souhlas ústně, což bude zaznamenáno ve vaší zdravotní dokumentaci. Při odběru krve zase může postačit jen to, že zkrátka nastavíte ruku a proti odběru krve nijak neprotestujete, ani se mu nebráníte. Písemný souhlas je však nutný vždy, a to v případě hospitalizace. Tady však už jde o poskytnutí souhlasu po řádném poučení a podrobném vysvětlení toho, proč, kdy a jak vám bude zákrok proveden, nebo jaké jsou příčiny a současné důsledky vašeho onemocnění. Měl by vám být dostatečně objasněn způsob léčby i následná opatření po propuštění z nemocnice, či rady a doporučení pro následný způsob života, bude-li nemocí či zákrokem ovlivněn. Vaše právo na další odborné vyjádření

Pochybujete o názoru a postupu vašeho lékaře?

Něco se vám na jeho přihlížení k vašemu případu nezdá? Nebo prostě jen chcete znát další názor a mít tak větší jistotu, že navrhovaný postup je ten jediný správný? V každém z těchto případů máte právo požádat o názor jiného specialistu. Pro tento případ máte také možnost využít právo nahlédnout do své karty a požádat o její kopii či výpis, který můžete u druhého lékaře předložit k posouzení.

Kdy lékař váš souhlas nepotřebuje?

Jsou však chvíle, kdy se lékař bez vašeho souhlasu obejde, protože vy jej zkrátka nejste schopni v danou chvíli dát. Nastala situace tzv. neodkladné péče a vy jste v ohrožení života. Souhlas není vyžadován ani v případě, jde-li o osobu duševně chorou, která může v důsledku své choroby ohrozit sebe či ostatní, dále v případě infekčních chorob, kdy je třeba neodkladně zabránit jejich šíření.

Zdroj: Ombudsmanprozdravi.cz, Prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Medvědí česnek - zdravotní benefity a tipy na použití v kuchyni
Zdravou snídaní proti jarní únavě

Další články