zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Jak šetrně a natrvalo zbavit dítě zlozvyků?

Veronika Tůmová
27.03.2019

Okusování nehtů, skákání dospělým do řeči, dloubání se v nose, to všechno jsou zlozvyky, se kterými se u dětí často setkáváme. Odezní časem samy, nebo je třeba včas zasáhnout, aby si dítě zlozvyk (známku nepřijatelného chování) neodneslo s sebou do dospělosti?

Zlozvyky obvykle k dětem patří a často se jimi dítě pokouší něco vyjádřit. Chceme-li pomoci dítěti zlozvyk překonat a odstranit, bude to chtít trochu přemýšlení, strategie, ale především trpělivosti. S křikem, zlostí, nátlakem, tresty ani zákazy příliš nepochodíte.

Zkuste odhalit příčinu zlozvyku

Pokud začnete pozorovat, že se vaše dítě v určitých chvílích nebo situacích chová nepatřičně, jeho změny v chování jsou pravidelné, pak jde patrně o zlozvyk, který by se mohl dát jednoduše odbourat. Zlozvyků může být u dětí celá řada a stejně tak i jejich příčiny mohou být rozmanité. Někdy je za vším docela obyčejná nuda, jindy nervozita nebo rozladění, stydlivost, nebo pocit, že jim věnujete málo pozornosti. Dítě se všelijak ošívá, pohupuje, okusuje si nehty nebo cucá rukávy, srká polévku, houpe se na židli, ve snaze upoutat pozornost pak skáče druhým do řeči, kouše pastelky. Když se pokusíme pochopit, co v daný okamžik dítě cítí a vnímá, můžeme mu snadněji pomoci cítit se jinak, lépe a zlozvyk odstranit.

Přestaň s tím, tohle se nedělá!

Je třeba obrnit se trpělivostí a jednat s dítětem citlivě, vztek a stresová situace je to poslední, co by dítěti pomohlo. Je jasné, že vás chování dítěte může rozčilovat, přivádět do rozpaků, na veřejnosti pak dokonce přivádět do nepříjemných a trapných situací. Vždy je však nutné postupovat s rozmyslem. Například při dloubání se v nose nemá cenu dítěti donekonečna opakovat, že tohle se prostě nedělá. Spíš se snažme dítěti vysvětlit, že k tomuto úkonu je nejlepší použít kapesník a trochu soukromí.

Dloubete se často v nose? Možná trpíte rhinotillexomanií

Co mohou zapříčinit dlouhodobé zlozvyky?

Pokud některé zlozvyky přetrvávají příliš dlouho a nikdo je nikdy neřešil, mohou se určitým způsobem podepsat i na zdraví člověka. Když si bude dítě dlouhodobě cucat palec, může se tím narušit a negativně ovlivnit postavení jeho zubů. Když si bude strkat neumyté ruce a prsty do pusy, může se snadno nakazit infekcí. Při tahání za vlasy se mohou porušit jeho vlasové váčky a vlasy se budou častěji lámat.

A jak poznat, že jde skutečně o zlozvyk?

Když dítěti odeberete možnost tuto svou zaběhnutou činnost provádět, obvykle reaguje podrážděně, jak může, hned se k ní vrátí a není samo schopno s ní prostě a jednoduše přestat. Zlozvyk už je tak pevně usazený v mozku dítěte a jeho odstranění nebude úplně jednoduché.

Odvykání v pěti bodech

  1. Zlozvyk je nutné pojmenovat a jeho konání si uvědomit.
  2. Nalézt jeho příčinu.
  3. Vypozorovat chvíle a situace, kdy k nim dochází.
  4. Zkusit nahradit zaběhnuté zlozvyky jinými projevy chování.
  5. Pochválit dítě za úspěch a dávat najevo svou účast s jeho problémem

Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!

Zdroj: Promaminky.cz, J. Žáčková (Katka)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Přibírání na váze v období menopauzy - jak mít kila pod kontrolou?
Medvědí česnek - zdravotní benefity a tipy na použití v kuchyni

Další články

Dětská onkologie a léčba mozkových nádorů
Rakovina, nádor

Dětská onkologie a léčba mozkových nádorů

11.03.2019

Dětské nádory jsou poměrně vzácná onemocnění, ročně se jich v Evropě objeví asi 15 tisíc a jen v Čechách pak asi 350 případů. Každý rok u nás přitom onemocní různým typem rakoviny ...