Poruchy menstruace

Bolestivá menstruace

Zuzana Šilhavá
15.12.2008

Silné křečovité bolesti břicha přicházející ve vlnách, bolesti zad v křížové oblasti, napětí v prsou, i to mohou být projevy této fáze měsíčního cyklu.

K tomu se mohou přidat bolesti hlavy, otoky nohou, únava, nevolnost či zvracení. Ovlivněno je i psychické prožívání, ve škále od pocitů nervozity, napětí, přes zvýšenou citlivost a lítostivost, až po úzkost a depresi.

Pokud se některé příznaky silně projevují už několik dní před menstruací, mluvíme o tzv. premenstruačním syndromu.

Bolest během menstruace způsobují křečovité stahy svalstva dělohy. Příčiny mohou být různé: hormonální nerovnováha, špatné prokrvení pánevní oblasti nebo odchylky v anatomické stavbě, nedostatek minerálů, např. hořčíku.

Pokud bolestivou menstruací běžně netrpíváte a silné bolesti se vyskytnou náhle, je namístě podstoupit lékařské vyšetření, protože to může signalizovat závažnější poruchu, jako myom nebo endometriózu. Bolest sama o sobě onemocněním není.

„Své dny" však nemusíme pasivně protrpět. Každá z nás může udělat něco pro to, aby dny kolem menses prožívala co možná v pohodě.

V první řadě zrevidujte svůj životní styl. O tom, jak bude váš cyklus probíhat, se totiž rozhoduje mnoho dní před začátkem krvácení. Nepřítelem je vyčerpání, stres, dlouhodobá únava, nezdravá strava, která vitamíny a minerály spíš odčerpá než dodá. Také nedostatek pohybu nás činí choulostivější a způsobuje, že všechny výchylky od normálu špatně snášíme.

Jak ovlivnit bolestivost menstruace

Strava:

 • Už deset dní před menstruací výrazně omezte konzumaci masa a mléčných výrobků. Vegetariánky a makrobiotičky uvádějí, že s přechodem na rostlinnou stravu se obtíže kolem menstruace zmírnily či vymizely. Ryby však jíst můžete.

 • Omezte kávu a kofein vůbec. Hlídejte si pitný režim, ale zbytečně se „nepřepíjejte". Spíš si denně zajistěte misku polévky.

 • Pokud máte před menstruací chuť na sladké, je to normální. Uspokojte však tuto chuť dezerty z obilovin, např. z rýže či jáhel,doma pečeným zákuskem, v nejhorším medem, v žádném případě však koupenými rafinovanými sladkostmi z bílé mouky a bílého cukru nebo čokoládou.

Životní styl:

 • Nekuřte.
 • Zařaďte pravidelný pohyb, aby si tělo postupně zvykalo na zátěž a krátkodobou nepohodu. Několik dní před menstruací však vyřaďte silové aktivity a nepodávejte nadměrné výkony, na které tělo není zvyklé. Zvolte jen krátké aerobní zahřátí a následné protažení.
 • Existují speciální cviky, např. cvičení podle L. Mojžíšové. Pro začátek však postačí jakékoli cvičení, které rozpohybuje svaly a udrží v dobrém stavu páteř.
 • Pomalu, postupně se začněte otužovat, vyhněte se však prochladnutí, zvláště několik dní před menstruací.

Během menstruace:

 • Pomáhá prohřát spodní oblast břicha či kříž obkladem ze soli. Sůl nahřejte ve starším rendlíku na kamnech, vsypte do bavlněného sáčku a ještě popř. obalte ručníkem, přikládejte.

 • Zkuste automasáže: Promačkávejte vnitřní stranu dolních končetin. Stlačte dlouze bod čtyřmi prsty nad vnitřním kotníkem. Často bývá bolestivý. (Pozor, nemačkat v těhotenství!)

 • Vhodné bylinné čaje: kontryhel, maliník, řebříček a směsi, které tyto byliny obsahují

Duševní život:

 • Mějte se ráda. I s tím, že před menstruací býváte protivná či ubrečená.

 • Přijměte se tak jak jste, včetně vašeho ženského cyklu.

 • Učte se svůj měsíční cyklus brát jako něco posvátného, stejně jako v přírodě mají svůj smysl všechna roční období.

Autor: Zuzana Šilhavá

Boj proti oparům
Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...