Alergie

Nevyzpytatelná alergie na pyl

Zdravě.cz
26.04.2011

Sezonní alergie na pyl je nejčastější alergické onemocnění. V současnosti postihuje asi pětinu celosvětové populace a případů této poruchy imunitního systému stále přibývá. Může se projevit naprosto kdykoli a takřka u každého jedince. Podle odborných studií propuká převážně mezi 15. a 25. rokem života.

Příznaky alergie

Neklamnými příznaky alergie na pyl jsou svědění a slzení očí a zánět spojivek. Postižená bývá také nosní sliznice. Při kontaktu s alergenem produkuje vodnatý sekret, takže pacient neustále posmrkává. Příznačné je i časté kýchání.

Někdy také dochází k otoku sliznice, což je důsledek uvolnění histaminu a dalších protilátek, jimiž se imunitní systém snaží bojovat s pylovými zrny, domnělými škůdci z ovzduší.

Ucpaný nos zapříčiňuje bolesti hlavy, poruchy spánku a nutí alergika dýchat ústy. Tím pyly ještě intenzivněji pronikají do dýchacích cest i trávicího traktu a způsobují kašel, sípání, dýchavičnost, astma i zažívací potíže.

Antihistaminika II. generace

Léčba těchto krajně obtěžujících projevů alergie spočívá v podávání antihistaminik, které neutralizují nesmyslně vytvářené protilátky, a tím zmírňují průběh alergické reakce. Dřívější léky tlumily nejen příznaky, ale organismus jako celek, takže vyvolávaly ospalost. Antihistaminika II. generace již tento nežádoucí vedlejší účinek nemají, proto je bez obav můžou používat i řidiči. Navíc zabírají okamžitě po podání, pacienti je většinou dobře snášejí a přinášejí úlevu až na několik hodin. Osvědčenými jsou například účinné, volně prodejné, antialergické oční kapky Livostin a nosní sprej Livostin, které působí přímo v místě zdravotních komplikací. Jsou určené i dětem mladším 6 let, těhotným a kojícím ženám, pochopitelně po konzultaci s lékařem.

livostin-produkt.jpg

I když hlavní zásadou pro alergiky je, že se mají látkám, které rozbouří jejich imunitní systém, vyhýbat, v případě pylů rostlin, trav, plevelů a stromů je to nemožné. Od časného jara až do pozdního podzimu je jimi vzduch doslova prosycen. Příhodné je proto sledovat aktuální zpravodajství Pylové informační služby (PIS) a přizpůsobit své zvyklosti a hlavně pobyt venku přírodním rytmům.

Rady pro alergiky

Bez ohledu na to, která rostlina právě rozkvétá, odborníci nedoporučují procházky za slunečného a větrného počasí. Těsně po dešti je situace příznivější. Obecně platí, že nejmenší koncentrace pylu je kolem řek, potoků a v zalesněných údolích. Zato největší bývá po ránu, proto spát při otevřeném okně bez pylové sítě není vůbec dobrý nápad.

Léčbě alergie i mírnění alergické reakce napomáhá změna prostředí v krizovém období. Rovněž je prokázáno, že pobyt u moře nebo ve vyšší nadmořské výšce, čili na horách má příznivý vliv na celkový zdravotní stav alergiků.

Autor: Zdravě.cz

Týrání dětí - syndrom CAN
Hubnutí podle feng-šuej - 1. část

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?
Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnos ...