Jak zhubnout

Hubnutí podle feng-šuej - 1. část

Lucie Regenermelová
28.04.2011

Stále se trápíte drastickými dietami a nemůžete zhubnout? Zkuste hubnutí podle feng-šuej. Prastaré čínské učení feng-šuej radí, jak zhubnutou bez stresu a diet. Stačí podle data narození v čínském horoskopu zjistit, který z pěti elementů - dřevo, země, kov, voda, nebo oheň - jste právě vy.

Feng šuej je prastaré čínské učení, které zkoumá vztah člověka a jeho životního prostředí v čase. Tento pojem znáte asi ve spojitosti se zařizováním bytu nebo zahrady, ale dá se aplikovat na mnoho jiných věcí, třeba i na hubnutí.

Zdravé tělo i mysl

Feng šuej nám říká, jaké potraviny na nás působí pozitivně – posilují naši energii – a které naopak. Nejde o to drasticky redukovat jídelníček, ale jen ho chytře změnit tak, aby se odstranily energetické blokace, které hubnutí brání. Nejde o dietu na tři týdny, radami se můžete řídit celý život, protože tak budete posilovat svou energii a léčit tělo.

Zdraví, vitalita, spokojenost ve vztazích, v soukromí i práci nejsou výsledkem náhody. Spočívají zejména v laskavém přístupu sama k sobě. Pokud máte v harmonii tělo a mysl, nemusíte překonávat stresové situace jídlem, nepřichází jojo efekt.

Energie pěti elementů

Celé učení má několik základních opěrných bodů. Jedním z nich je takzvaný pentagram živlůenergie pěti elementů. Je to 3000 let stará metoda vědění, kdy vše: člověk, zvíře, věc, situace můžou být přiřazené k jednomu z daných prvků – dřevu, ohni, zemi, kovu, vodě.

Dřevo

Element dřeva mají lidé kreativní, sympatičtí, upřednostňující spolupráci před konkurencí. Pokud tedy chcete hubnout s kamarádkou nebo v kolektivu, jste na dobré cestě. Klíčovou chutí pro „dřevěné lidi“ je kyselá.

Jaké jídlo vynechat:

  • sladké a tučné potraviny vám úplně zablokují hubnutí. Zapomeňte na kávu, hranolky, chipsy a vepřové maso, jinak se nehnete z místa. Přibíráte také kvůli stresu, z hněvu a pití alkoholu. Pozor, nepropadejte zbytečně smutku, jinak se nadváhy nezbavíte. Vyhýbejte se ostrým jídlům, čerstvé cibuli a česneku, kari, chilli a ostrému koření. Dochucujte jemnými bylinkami.

Potraviny, které vám pomohou

  • Jezte ovoce s kyselou chutí, saláty, zeleninu, zelené výhonky a potraviny, které mají zelenou barvu nebo zelená jadérka. Vhodné jsou ocet, čočka, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, ovocné a zeleninové šťávy (ale ne vychlazené!), kefíry, čerstvé sýry, kysané zelí, sója, řeřicha. Z mas si vybírejte slepičí a kachní. Pozor na studené. Ideální snídaně pro vás je obilná kaše s kompotem, oběd i večeři byste měla mít teplé. Vsaďte na masové vývary se zeleninou. Pokud upravíte jídelníček, během 14 dnů zmizí chutě na sladké.

Oheň

Pokud vám vládne oheň, budete nejspíš prudká, aktivní, neustále v pohybu, vaše tempo je nadstandardní. Neumíte věci dotahovat do konce a lačníte stále po změně, proto se nebojte neúnavně zkoušet sportovní novinky. Pozor, ohniví lidé snadno podléhají JOJO efektu. Klíčovou chutí pro „ohnivé lidi“ je hořká.

Čím si uškodíte?

  • Zapomeňte na kávu, zničí vám spánek, soustředěnost a přetíží srdce. Také kakao a červené víno zastaví vaše hubnutí. Zapomeňte na studené potraviny, jako jsou jogurty, zmrzliny nebo ledová káva.

Co vám pomůže?

  • Dejte si červené potraviny: třešně, řepa, červené hrozny, paprika, hořké bylinky. Místo piva si objednejte aperitiv: becherovku nebo fernet (prospějí trávení). Vhodná je studená salátová zelenina, zelený čaj, koření jako majoránka, tymián, oregano. Můžete všechny druhy grilovaného masa (beran, jehně, ovce, koza). Do jídelníčku zařaďte kozí sýr a kozí mléko, kurkumu, mák, grep, bezinky. Můžete pít obilnou kávu.

 

V příštím článku popíšeme zbylé elementy: země, kov a voda a řekneme si, jaké jídlo je pro ně vhodné a jaké ne.

Autor: Lucie Regenermelová

Nevyzpytatelná alergie na pyl
Hubnutí podle feng-šuej - 2. část

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?
Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnos ...