Alkohol

Alkohol škodí nejen játrům, ale i kostem

Alena Mrákotová
30.01.2009

Alkohol je návyková droga, která na náš organismus působí negativně v mnoha směrech. U spousty lidí po požití alkoholu dochází ke změnám nálad a psychického stavu naladění. Velkým nebezpečím jsou i následné sociální problémy. Alkohol také může vyvolat různé somatické obtíže.

Alkohol negativně působí zejména na mozkové a jaterní buňky. Způsobuje zhoršení jaterních funkcí, které může vést až k jaterní cirhóze a následnému selhání jater. Na mozkovou tkáň má vliv alkoholu především ve smyslu zhoršení paměti a koncentrace.

Alkohol je také příčinou mnoha onemocnění kardiovaskulárního systému, kdy má za následek zvýšení hodnoty krevního tlaku. Nyní bylo zjištěno, že požívání alkoholu negativně působí i na tvorbu a udržení zdravé kostní tkáně.

Vědci na jedné univerzitě medicíny v Chicagu přišli na to, že alkohol narušuje geny, které jsou potřebné právě pro tvorbu zdravých kostí a jejich udržení. Narušení těchto genů může vést k následku ubývání kostní hmoty a ke ztrátě pevnosti kostí.

Předchozí výzkumy na této univerzitě se prováděly podáním velkého množství alkoholu krysám. Alkohol, který byl krysám podán, způsobil závažné úbytky na hustotě kostí a následnou ztrátu pevnosti. Nebylo však jasné, proč a jakým mechanismem k tomuto poškození dochází.

Při nových studiích se krysy naočkovaly rovnoměrným množstvím alkoholu, které by u lidí odpovídalo době jednorázovému užívání alkoholu za tři dny nebo chronickému užívání po dobu čtyř týdnů. Když vědci zkoušeli geny, které jsou zodpovědné za zdravou kostní tkáň, přišli na to, že alkohol ovlivňuje množství RNA (ribonukleové kyseliny). RNA tvoří jakýsi vzor pro tvorbu proteinů a tím i pro tvorbu nejen kostní, ale i ostatních tkání. Při změně RNA dochází k porušení molekulárních pochodů. Molekulární pochody jsou odpovědné za správný metabolismus kostní tkáně a jeho podpůrné funkce.

Právě tyto nedávno publikované poznatky přispěly k vývoji potřebných léků. Léky mají za úkol minimalizovat ztrátu kostní hmoty u lidí, kteří požívají alkohol. Tyto léky mohou také pomoci lidem, kteří jsou ohroženi onemocněním kostí - osteoporózou.

Je samozřejmé, že nejlepší prevencí proti vyvolání alkoholové ztrátě kostní tkáně je nepít alkohol vůbec a nebo pouze výjimečně.

 

A co si o působení alkoholu na kostní tkáň myslíte vy? Máte ve svém okolí někoho, kdo požívá alkohol a objevily se u něj problémy či onemocnění kostí?

Autor: Alena Mrákotová

Když miminka trápí bolavé bříško
Ischemická choroba srdeční – hrozba moderní civilizace

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...