Srdeční choroby

Ischemická choroba srdeční – hrozba moderní civilizace

Kateřina Loyková
15.01.2009

Ischemická choroba srdeční a postižení periferních tepen mají obvykle společného jmenovatele a tím je proces zvaný ateroskleróza. Ateroskleróza je celková metabolická porucha, na níž se podílí mnoho faktorů.

Ateroskleróza prochází během let různými fázemi a způsobuje různé změny cévní stěny. Za minimální změnu se považují tzv. tukové proužky, které se časem mění na vazivové, ty se rozrůstají, zmnožují a spojují v souvislé ateromatózní pláty vyčnívající nad vnitřní povrch cév. Obsahují cholesterol, vrstvy krevních sraženin a vrstvy vaziva. Na to pak navazují změny sekundární v podobě ateromatózního vředu (rozpadlá tuková tkáň), trombu (usazení krevní sraženiny), kalcifikace (zvápenatění nánosu) nebo krvácení (prasknutí vředu). V důsledku těchto procesů může dojít k postupnému zúžení nebo uzávěru tepny. To se projeví zhoršenou dodávkou krve, tím i kyslíku a důležitých živin do tkání.

Angina pectoris

Příčinou anginy pectoris je ischemie myokardu - nedokrvenost srdečního svalu. Znamená to, že srdce je nedostatečně zásobováno kyslíkem. Toto nedostatečné zásobení krve kyslíkem může být způsobeno jednak zhoršeným přívodem (zúžení tepny) nebo zvýšenými nároky (fyzická zátěž).

Nejčastější formou je tzv. angina pectoris. Projevuje se jako bolest či nepříjemný tlak, lokalizovaný nejčastěji za horní nebo střední částí hrudní kosti, vznikající při námaze, zejména při chůzi. Bolest často provázejí pocity úzkosti, poruchy srdečního rytmu, pocit dušnosti, závratě. Bolest může být omezena na jedno místo, ale častěji zasahuje do hrudníku, do ramen, krku, případně do čelistí. Velmi častá je iradiace do paže. Kromě fyzické námahy ji může vyvolat i emoční stres. Potíže mizí po přerušení fyzické námahy event. po požití nitroglycerinu.

Infarkt myokardu

Typickým projevem je acinózní bolest. Je však intenzivnější, dlouhodobější, obvykle neustává po přerušení fyzické námahy a často vzniká v klidu. Ani po nitroglycerinu se příliš nezmírňuje. Navíc je provázena výraznou dušností, strachem i různými poruchami srdeční činnosti. Příčinou infarktu je změna ischemického neboli nedokrveného ložiska na ložisko nekrotické - odumřelé.

Léčba srdečních chorob

Angioplastika

Z třísla se zavádí katetr, který má na svém konci speciální balónek. Katetr se zavede  až do místa zúžení, poté se naplní kontrastní látkou a zúžené místo se rozšíří. Po skončení  celého zákroku je balónek vyprázdněn a katetr odstraněn.

Chirurgická léčba

Nejčastěji se provádí aorto-koronární bypass. Je to jakési přemostění či vytvoření náhradní cesty.

Jak dál po infarktu?

Co mi prospěje? Zdravá strava, snížení hladiny tuků. Energetický příjem by měl odpovídat energetickému výdeji. Vzhledem k vysokému procentu lidí trpících nadváhou či obezitou je doporučováno snížit množství jídla o 20%. Doporučuje se snížení příjmu tuků, cholesterolu, omezení spotřeby masa, zvýšení konzumace ryb, mléka a mléčných výrobků (doporučují se spíše nízkotučné) omezení spotřeby vajec, cukru, alkoholu, soli a samozřejmě se doporučuje nekouřit.

Nutná je léčba hyperlipidemie, správná léčba cukrovky, sledování krevního tlaku, změna pohybových návyků, relaxace.

Autor: Kateřina Loyková

Alkohol škodí nejen játrům, ale i kostem
Ischemická choroba dolních končetin

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...