Alkohol

Jak přežít Silvestr

Michaela Kopřivová
31.12.2012

Existuje mnoho rad, jak se vyrovnat s účinky nestřídmého pití alkoholu, které hrozí zvláště během silvestrovských oslav. Ty tradiční často nefungují, po některých se vám spíše přitíží.

Kocovině nejlépe předejdeme tak, když se do žádných alkoholických smrští nebudeme pouštět.

Pokud už však není zbytí - přece jen na Silvestra si málokdo odepře větší či menší množství drinků - prokládejte alkoholické nápoje vodou nebo jiným nealkoholickým nápojem. Nejlépe bez bublinek. Ty totiž dráždí žaludeční stěny a stimulují dilataci krevních cév, čímž je do krve absorbováno mnohem více alkoholu.

Základní rada proti kocovině proto zní: zůstaňte dostatečně hydratovaní!

Pokud se přesto kocovině nevyhnete, nabízíme vám několik rad pro boj s ní a upozorňujeme také na ty, které mohou spíše uškodit.

Alkohol „na srovnání“

Nejhorší, co můžete udělat, je mírnit kocovinu další dávkou alkoholu. Dočasně sice zmírní symptomy, ale dlouhodobě nepomůže, jen oddálí návrat těla do normálu. Zbavte své tělo toxického alkoholu co nejdříve a nepodléhejte krátkodobému řešení tím, že si budete „udržovat hladinku“.

Tučné jídlo ke snídani

Ani vajíčka se slaninou nejsou nejlepší nápad. To spíš skončíte s pálením žáhy než se zažehnanou kocovinou. Nevyhýbejte se však lehce stravitelnému jídlu. Toast s medem vůbec není špatný nápad. Někoho postaví na nohy silný vývar.

Káva

Hodně záleží na tom, jak moc kávu pijete, tedy jak je váš organismus na kofein navyklý. Vynechat v kocovině kávu je pro někoho cestou do pekel, jinému káva velmi přitíží. Zkuste slabou, počkejte půl hodiny a uvidíte.

Džus, voda

Zavodnění je základ. Pitím dostatečného množství vody, případně džusu nic nezkazíte a spíše se vám uleví. Někdo doporučuje větší množství acidofilního mléka nebo kefíru. K tomu rozhodně ještě přidejte vodu.

Tablety proti kocovině

Na trhu je velká řada preparátů, které mají pomoci organismu vypořádat se s alkoholovou intoxikací. V roce 2005 vyšel v BMJ shrnující článek o výsledcích 8 studií porovnávajících účinek různých farmaceutických prostředků proti kocovině s neúčinnými látkami (placebo). Výsledky nepřinesly žádné uspokojivé důkazy o účinku těchto pilulek. Multivitamín rozpuštěný ve sklenici vody vám nejspíš prokáže lepší službu.

Cvičení

Mírné cvičení či procházka na čerstvém vzduchu vám může pomoci cítit se o něco lépe. Pokud to ovšem zvládnete. A to je otázka. Ke cvičení potřebujete být dostatečně hydratovaní a metabolicky vyrovnaní, což je přesně to, co v kocovině nejste.

Sauna

Pokud slavíte Silvestr třeba ve Finsku nebo jinde, kde holdují saunování, a přátelé vás budou přesvědčovat, že nejlepší je alkohol vypotit, utečte. Sauna je nejhorší, co můžete v tomto stavu udělat. Podle finských vědců může saunování v kocovině způsobit vážné zdravotní komplikace, neboť vás vystavuje nebezpečným změnám krevního tlaku a abnormalitám v srdečním rytmu.

Spánek

Bujaré oslavy spánku moc nepřejí a kvalita spánku po probdělé noci je špatná. Spánkový deficit je přesně to, co vaše pocity při kocovině jen zhoršuje. Pokud můžete druhý den spánek nahnat, je to to nejlepší, co můžete udělat. Tělo má naštěstí dostatečnou kapacitu, aby se z toho, jak špatně s ním zacházíte, dostalo samo. Jediným zaručeným lékem na kocovinu je proto čas. Bez alkoholu ovšem.

 

Přejeme všem našim čtenářům příjemné rozloučení se starým rokem a hodně štěstí a zdraví v roce 2013!

Autor: Michaela Kopřivová

Novoroční předsevzetí
Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Novoroční předsevzetí
Závislost

Novoroční předsevzetí

28.12.2012

Rok 2012 se již brzy stane minulostí. Kromě bujarých oslav k tomuto času patří také chvíle rozjímání – bilancování událostí minulých a plánování věcí příštích – novoroční předsevze ...

Ginkgo biloba a jeho účinky
Bylinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

27.12.2012

V poslední době se s tímto názvem setkáváme velmi často, hlavně díky komerční propagaci výrobků s obsahem této “zázračné látky“. Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný je prastarý listn ...

Prožijte Vánoce bez stresu
Vztahy v rodině

Prožijte Vánoce bez stresu

Sváteční dny jsou od toho, abychom strávili plnohodnotně čas s lidmi, které máme rádi – účastníme se rodinných setkání, sdílíme společně slavnostní jídlo, obdarováváme se dárky, řá ...