Vztahy v rodině

Šťastné a veselé Vánoce

Milena Mocková
24.12.2012

V mnoha lidech vzbuzují vánoční svátky místo všeobecného veselí spíše obavy, protože o to více pociťují svůj smutek. V tomto období bychom měli sdílet radost s druhými a zapomínat na své trápení a hlavně nezůstávat sami.

Kouzlo Vánoc nespočívá jenom v předvánoční nákupní horečce či spoustě dárků, ale v tom, že se sejde celá rodina. Kouzlo Vánoc, to je i radost z dárků, hraček, které děti najdou pod stromečkem, a také radost z toho, že můžeme druhému něco dát a že ho tím potěšíme.

Vánoční svátky nám mohou přinést i zklamání z nenaplněných očekávání. Taková prázdná místa u štědrovečerního stolu, jež člověka tolik bolí: zde měl sedět manžel, který i letos musí být v práci, tady děti, které tento rok slaví Vánoce ve své domácnosti či u druhých rodičů. A co teprve prázdná místa po našich blízkých, kteří nás navždy opustili. Čím je člověk starší, tím víc bolestně prázdných míst kolem sebe má.

Vánoční dárky

Nakupování a tlačení se mezi lidmi nám často přináší jenom stres, přitom pouhá maličkost může potěšit a udělat radost. Častým způsobem hodnocení dárků je porovnávání jejich finanční hodnoty. Kdo používá toto kritérium, je nejšťastnější z dárků nejdražších. U těchto lidí dobře obstojí pravé perly, brilianty, zlato, klíčky od rychlých vozů, vzácné parfémy, pravé kožešiny či umělecká díla.

Jsou ovšem lidé, kteří ocení spíše originalitu a vtip darovaného předmětu a na jeho hodnotě v penězích jim vůbec nezáleží. Největší úspěch u nich mají dárky velmi osobní s hezkým nápadem nebo vtipem.

Štědrovečerní večeře

Také v dnešní době spousta lidí lpí na tom, aby u štědrovečerního stolu seděl sudý počet stolovníků. V případě lichého počtu by se podle pověry mohlo v příštím roce vloudit do domu neštěstí. U štědrovečerního stolu se často prostírá jedno místo navíc. Toto místo je určené pro náhodného osamělého člověka anebo je vzpomínkou na ty, kteří nás opustili a už nikdy s námi nezasednou u jednoho stolu.

Podle pověry je rovněž nepřípustné, aby od štědrovečerní večeře kdokoliv vstal. Věřilo se, že ten, kdo od stolu vstane, do roka zemře. Se štědrovečerní večeří je spojen ještě další vánoční zvyk: naši předkové ovazovali nohy štědrovečerního stolu provazem nebo řetězem. Věřili, že jedině tak celá rodina zůstane v příštím roce pohromadě.

Vánoce jsou svátky především duchovní a nikoli materiální. Proto bychom se měli sami zamyslet, jak chceme Vánoce ve skutečnosti prožít, jestli v pohodě a klidu, a nebo ve shonu za dárky, umytými okny a jakousi dokonalostí, ale ve skrytu duše přitom s pocitem, že nás Vánoce psychicky a fyzicky spíše vyčerpávají.

 

Redakce Zdravě.cz přeje všem svým čtenářkám a čtenářům klidné prožití vánočních svátků!

Autor: Milena Mocková

Prožijte Vánoce bez stresu
Ginkgo biloba a jeho účinky

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Správné zvyky zdravé rodiny
Zdravé bydlení

Správné zvyky zdravé rodiny

Děti by jedly jen sušenky a čokoládu a odmítají jíst zdravé ovoce a zeleninu. Trochu jste přibrala a nemůžete těch pár nabraných kil shodit. Manžel má vysoký cholesterol. Chcete za ...

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...