Vztahy v rodině

Prožijte Vánoce bez stresu

Michaela Kopřivová
21.12.2012

Sváteční dny jsou od toho, abychom strávili plnohodnotně čas s lidmi, které máme rádi – účastníme se rodinných setkání, sdílíme společně slavnostní jídlo, obdarováváme se dárky, řádíme při zimních aktivitách, účastníme se různých společenských, někdy více, někdy méně duchovních, setkání.

Pro mnohé z nás jsou ale sváteční dny, zvláště ty vánoční, zdrojem stresu. Bojujeme s nedostatkem času, jsme bombardování pokušením nesmyslně nakupovat, přehnaně jíst, jsme vystaveni interpersonálním konfliktům, někteří se zas cítí opuštění a ztracení.

Aby se radost z Vánoc mezi pečením, nakupováním, uklízením, vařením a balením dárků nerozplynula do jednoho velkého stresu, který našemu zdraví rozhodně nepřispívá, je dobré vědět, co podle odborníků vyvolává stres během Vánoc nejčastěji a jak mu nejlépe čelit.

Nedostatek času

Máte plán, co všechno udělat, aby sváteční dny proběhly podle vašich představ, ale prostě nestíháte. Nechcete odmítnout pozvání na nejrůznější vánoční setkání, neumíte delegovat úkoly spojené s přípravami. Nedostatek času pro sváteční přípravy je jeden z nejčastějších zdrojů stresu.

Buďte proto realističtí a nemějte přehnané plány, co všechno byste měli stihnout a zařídit. Buďte na sebe záměrně hodní a slevte ze svých představ. Ujistěte se, že nesplnění vašeho seznamu úkolů nemá tak hrozivé následky, jak se vám z počátku může zdát. Plán berte jako možný cíl a ne jako nutnost vrytou do kamene. Uvědomte si, že tím, že nesplníte plány, které máte, neohrozíte šťastné prožívání svátečních dnů svých blízkých. Často je tomu přesně naopak.

Nedostatek financí

Nedostatek finančních prostředků je těžkým stresovým faktorem. Obzvláště kolem Vánoc.

Stalo se, že vám finanční situace nedovoluje koupit tolik dárků co loni a obáváte se, že děti budou zklamané? Zkuste dát dětem i nemateriální dárky. Starším třeba nějakou novou „svobodu“ nebo výsadu či výhodu. Malé děti budou vděčné i za zcela levné dárky, které jim Ježíšek nadělí.

O financích rodiny se vyplácí s dětmi hovořit, pokud zvolíte formu odpovídající jejich věku. Bývají rozumnější, než bychom čekali.

Vyhněte se konfliktům u rodinné večeře

Možná existuje člen rodiny, kterého nemůžete vystát, ale se kterým o Vánocích musíte zasednout ke společnému stolu. Jak tu situaci zvládnout?

V první řadě přijměte fakt, že tato problematická osoba bude jednat tak, že vám to bude nepříjemné, stejně jako vždycky. Veškeré úsilí soustřeďte na to, jak s tím dotyčným vyjít. Ujasněte si, co vás na něm irituje nejvíc. Sobeckost? Namyšlenost? Zkuste zmírnit své negativní pocity a posilujte se v tom, že na sebe nenecháte přenášet problémy komplikovaných osob a nebudete si kazit radost ze setkání s lidmi, které vidíte rádi.

Pracujete o Vánocích

Máte pocit viny, že nemůžete strávit vánoční svátky s rodinou, protože musíte pracovat? Soustřeďte se na to, že jde o celé období svátečních dnů, nikoliv jen ten jeden. Naplánujte si v rámci týdne takový den, který budete moci strávit všichni dohromady. Být společně na Štědrý večer je krásné, ale není to všechno. Důležité je, jak váš rodinný život vypadá v dlouhodobé perspektivě.

Autor: Michaela Kopřivová

Solné jeskyně a saunování
Šťastné a veselé Vánoce

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Oblečení nové generace pro alergickou a ekzematickou pokožku
Atopický ekzém

Oblečení nové generace pro alergickou a ekzematickou pokožku

17.12.2012

Zdravá kůže je účinnou bariérou proti škodlivým vetřelcům. Pokud je však oslabena - například ekzémem - bývá náchylnější k poškození. Pokožku nyní může léčit i oblečení. Funkční bi ...

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...