Závislost

Novoroční předsevzetí

Dominika Škamlová
28.12.2012

Rok 2012 se již brzy stane minulostí. Kromě bujarých oslav k tomuto času patří také chvíle rozjímání – bilancování událostí minulých a plánování věcí příštích – novoroční předsevzetí.

Pro staré Římany byl symbolem roku bůh Janus. Byl zobrazován s dvojitou tváří – jedna se ohlížela do minulosti, druhá hleděla k budoucnosti. Od těchto starých časů až do do dnešních dnů se většina lidí na konci starého roku a na začátku roku nového ohlíží zpátky a hodnotí své úspěchy i nezdary, promítá si chvilky štěstí i prožité smutky a zároveň s nadějí a zvědavostí vyhlíží do roku nového.

Někdo se novoročním předsevzetím zdaleka vyhýbá z obav před vlastním selháním, ale pro většinu lidí je 1. leden stále dnem, kdy se pokoušejí začít "nový život".

Zlozvyky a závislosti

Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří rozhodnutí zbavit se svých neřestí a závislostí. Těmi nejčastějšími zlozvyky, se kterými se lidé rozhodnou od Nového roku skoncovat, je kouření, pití alkoholu, přejídání. K obvyklým novoročním předsevzetím také patří rozhodnutí zhubnout, více sportovat či cvičit. Většina novoročních odhodlání více či méně souvisí s naším zdravím.

Odborníci však doporučují, aby si lidé na sebe nekladli příliš vysoké nároky či přímo nesplnitelné cíle. Zklamání z vlastního selhání může citlivým jedincům podlomit  sebevědomí a nabourat jejich psychiku.

Důležitá rada pro skoncování se závislostí zní - nebuďte se svým rozhodnutím sami. Svěřte se přátelům nebo někomu z rodiny - psychická podpora blízkého člověka je to nejdůležitější, co ke splnění svého odhodlání potřebujete.

Ne každé novoroční předsevzetí musí být takto radikální a zároveň náročné. Přestat kouřit či pít nebo začít pravidelně běhat se dá kdykoliv v průběhu roku.

I maličkosti mohou zlepšit váš život, udělat radost vám i vašim blízkým.

 

Ať vkročíte do nového roku s jakýmkoliv přáním či odhodláním, nebo "jen tak", přejeme vám v roce 2013 především zdraví, štěstí a radost s vašimi blízkými.

Autor: Dominika Škamlová

Ginkgo biloba a jeho účinky
Jak přežít Silvestr

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Ginkgo biloba a jeho účinky
Bylinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

27.12.2012

V poslední době se s tímto názvem setkáváme velmi často, hlavně díky komerční propagaci výrobků s obsahem této “zázračné látky“. Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný je prastarý listn ...

Testosteron a sociální chování mužů
Zdraví muže

Testosteron a sociální chování mužů

Testosteron je obecně známý jako hormon, který přispívá k vývoji druhotných pohlavních znaků u mužů, ale uplatňuje se i v sociálním chování. Je spojován s dominantním postojem, zvý ...