zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Haloterapie - léčba solí aneb ozdravné kúry v solných jeskyních

Veronika Tůmová
24.10.2014

Solné jeskyně jsou tvořeny krystaly přírodní soli z Mrtvého moře nebo ze soli kamenné. Je zde vysoká koncentrace solných mikročástic, minerálů, jódu a stopových prvků. Pobyt v solné jeskyni působí příznivě na zdraví lidského organismu a je určen všem věkovým kategoriím. Zároveň nabízí uvolnění, odpočinek a odbourává stres.

Haloterapie je odvozena od řeckého slova "halos" - sůl, znamená léčbu pomocí soli. V rámci ozdravných programů si solné jeskyně oblíbila i mnohá předškolní zařízení, jsou tedy hojně využívány i dětmi.

Z čeho je vytvořena solná jeskyně?

Solné jeskyně jsou vybudovány z kamenné či mořské soli, největší účinek na lidské zdraví má však sůl z Mrtvého moře, z oblastí Jordánska a Izraele. Strop jeskyně bývá dotvořen umělými krápníky. Podlaha je pokryta silnou a hrubou vrstvou krystalické soli, může být také vybavena podlahovým vytápěním. Nedílnou součástí solných jeskyní jsou germicidní lampy, které společně se speciálním větracím systémem pročistí vzduch v interiéru jeskyně po každé kúře, což zajistí dokonalou dezinfekci celého prostoru.

Jak působí solná jeskyně na lidské zdraví?

Izolace proti vlhku vytváří v prostoru solné jeskyně hypoalergenní prostředí, tedy takové, kde nehrozí vdechování nežádoucích alergenů. Dále tu vdechujeme vzduch upravený v tzv. iontové rovnováze, tedy s dostatkem aniontů, které mají na naše zdraví zásadní vliv a jejichž nedostatek v běžném prostředí způsobuje nárůst řady nemocí dýchacích cest. Pravidelný pobyt v solné jeskyni podporuje také krevní oběh i činnost mozku, zlepšuje paměť a mírní projevy alergií. Zlepšuje a prohlubuje dýchání, navozuje pocit odpočinku a úlevy.

Ozdravné a relaxační kúry v solné jeskyni

Pobyt v solné jeskyni nevyžaduje žádnou přípravu, ani nebudete potřebovat žádné zvláštní pomůcky. Doporučuje se oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, náhradní ponožky nebo vlastní přezůvky, k dispozici mohou být i návleky. Solná jeskyně je vybavena relaxačními lehátky a dekami na přikrytí, teplota se tu pohybuje okolo 20 - 23 °C. Kúra trvá cca 40 - 60minut a je provázena příjemnou relaxační hudbou, v přítmí a s decentním barevným osvětlením. Může tu také protékat slaná voda a světla umístěná za solnými kameny vytváří zvláštní, světelné efekty. Atmosféra je tu velmi uklidňující a nezřídka se vám může stát, že během pobytu v jeskyni usnete.

Děti a haloterapie

Děti v solných jeskyních tráví čas spíš jako na pískovišti a přicházejí sem proto spíše za zdravým prostředím, než kvůli relaxaci. Jsou tu pro ně k dispozici hračky, i když už samotné krystaly soli jsou pro ně zajímavé a hodné prozkoumání. Jeskyně bývá pro děti více osvětlena, u malých dětí je třeba dávat pozor, aby sůl nestrkaly do úst a nepolykaly, stejně jako to občas dělají právě s pískem. Je také třeba dbát opatrnosti a předcházet úrazům a poraněním o větší solné kameny. Zlepšení zdravotního stavu bývá patrné už po několika návštěvách, doporučuje se ze začátku alespoň deset návštěv v co nejkratší době. Jeden pobyt v jeskyni je pak z hlediska ozdravných účinků srovnatelný se dvěma až třemi dny u moře. Na ozdravné pobyty v solných jeskyních přispívají i některé zdravotní pojišťovny.

Pobyt v solné jeskyni se nedoporučuje při hyperfunkci štítné žlázy, při nádorových onemocněních, klaustrofobii, akutních zánětech a tuberkulóze.

Zdroj: www.lekari-online.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Syrovátka - nedoceněný poklad v péči o zdraví
Úředně nařízená změna času - z letního na zimní

Další články

Zatočte s nespavostí - a bez léků!
Nespavost

Zatočte s nespavostí - a bez léků!

07.10.2014

Nespavost dokáže pěkně potrápit, ale než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte pár našich šikovných tipů. Třeba je na vině pouze přemíra kofeinu, špatné umístění lůžka a v neposlední řa ...

Zbavte své tělo parazitů!
Nemoci a léčba

Zbavte své tělo parazitů!

01.10.2014

Pokud máte doma svého chlupatého mazlíčka, jste logicky v jeho blízkosti, rádi se s ním mazlíte, dokonce s ním možná sdílíte lože. Stejně tak s ním chodíte ven a sbíráte po něm exk ...