zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Odřeniny a strupy - jak bezpečně urychlit jejich hojení?

Veronika Tůmová
29.07.2016

Léto je doba her, sportování a dalších venkovních aktivit. Vy a především vaše dítě tak určitě občas přijdete k nějaké bolavé odřenině, kterou je třeba ošetřit. Hojení a regenerace kůže může trvat celé týdny, kdy strup svědí a postižené místo celkově nevypadá vůbec dobře. Je však několik způsobů, na které můžete vsadit a celkový proces hojení urychlit.

Promazávejte ránu antibakteriální mastí

Strup, který se vytvoří na povrchu rány, je důležitou součástí hojivého procesu. Často však vysychá a poté bolestivě praská. Je proto nutné dodávat poraněné kůži hydrataci a postižené místo pečlivě promazávat, nejlépe některou antibakteriální mastí, která zabrání infekci a vrátí kůži pružnost.

Doporučuje se tzv. vlhké hojení

Zavřené rány obvykle necháváme hojit nezakryté, bez obvazů nebo náplastí. V dnešní době však existují také speciální obvazy pro tzv. vlhké hojení, které na rozdíl od klasických náplastí, regeneraci kůže urychlují. Tyto obvazy jsou ze speciálního materiálu, který reaguje s tekutinou vytékající z rány a vytváří vlhký gel, který poté urychlí proces regenerace. Gel se vstřebává do rány, aniž by se obvaz přilepil k ráně. Další výhodou je, že díky tomuto hojivému procesu se ani u větších poranění a odřenin netvoří nevzhledné jizvy.

Jezte vitamíny, nekuřte, omezujte stres!

Během léčivých a hojivých procesů spotřebuje tělo více kalorií a potřebuje látky urychlující regenerující proces. Obohaťte proto svůj jídelníček o dostatek vitamínů, především A, B, C a K. Stres, jak známo, zpomaluje hojivé procesy. Snažte se proto být v klidu, s ničím a nikam nespěchat a pečovat o sebe po všech stránkách!

K pomalému hojení přispívá také kouření, a to tak, že látky, které se dostávají z cigaret do těla, zpomalují průtok krve a zužují tepny. Myslete proto na své zdraví a kouření alespoň postupně omezujte!

Zdroj: prozeny.blesk.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Je možné oddálit menstruaci?
XV. ročník Festivalu česneku Buchlovice

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...