zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

XV. ročník Festivalu česneku Buchlovice

Jitka Suchánková
02.08.2016

O česneku se často mluví jako o přírodním prostředku, který na náš organismus působí protizánětlivě a antibakteriálně, dokonce jsou mu připisovány i antibiotické účinky. Je prokázáno, že obsahuje vitamíny A, B a C, dále pak jód, selen a vápník. Zavítali jste letos na oslavy česneku v Buchlovicích?

Kladné účinky česneku na naše zdraví

Připomeňme si jen ve stručnosti ty nejzákladnější pozitivní účinky česneku:

  • česnek nás chrání před nachlazením
  • urychluje vyléčení chřipky
  • pomáhá při bolestech v krku
  • usnadňuje vykašlávání
  • zlepšuje imunitu organismu
  • snižuje cholesterol - reguluje krevní tlak a množství cukru v krvi
  • podporuje činnost srdce a pročisťuje cévy
  • zlepšuje trávení a pomáhá odstraňování parazitů ze střev
  • podporuje metabolismus

Účinky česneku jsou obrovské a jeho chuť je nenahraditelná, proto si tato nezbytná kuchyňská plodina našla tolik oblíbenců. A není tedy divu, že má česnek i svoje slavnosti ve velkém stylu.

Slavnosti česneku v Buchlovicích 23.7.2016

Letos již po patnácté se do Buchlovic koncem července sjeli pěstitelé této plodiny, aby nabídli nám, konzumentům, svoje výpěstky k uskladnění. Počasí přálo a návštěvníků byly tisíce, a tak se stalo, že byl česnek ještě dopoledne vyprodán. Operativně byly naskladňovány a dováženy další zásoby, ale mnohé chtivé nákupčí tento nedostatek již odradil a přiměl k odchodu. Ti, kteří vydrželi, mohli vidět spoustu kulturních pořadů, převážně folklórního ražení, a to jak na náměstí samotném, tak i v zahradách buchlovického zámku. Jistě nemálo zajímavá a vtipná byla také modlitba za česnek nebo zpěv česnekové hymny. Kromě kulturních programů se daly na slavnostech zakoupit i nejrůznější pokrmy s vůní česneku. A pozor! Nechyběla ani česneková zmrzlina, ta už byla ale pouze pro fajnšmekry.

Soutěže na česnekových slavnostech

Česnekové slavnosti jsou již věhlasné také nejrůznějším soutěžním kláním. Kromě klasicky nejkrásnějšího spleteného česnekového copu a jiné vazby se pořádala soutěž v plivání česneku na trávě na dálku, soutěž o nejhmotnější česnek nebo tzv. čichací soutěž. Soutěžící i diváci se opravdu dobře bavili.

Česnekové recepty knižně

V rámci XV. Festivalu česneku na zámku (a v městečku) v Buchlovicích vydala Folklórní agentura Buchlov tzv. Půvabné česnekové recepty - knížku o 140 stranách autora Miloslava Hrdého s názvem Kdo má dobré osrdí, tomu česnek nesmrdí! Knížku seženete kde jinde než v Buchlovicích. Udělejte si tedy letní výlet i bez česneku!

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Odřeniny a strupy - jak bezpečně urychlit jejich hojení?
Uštknutí zmijí - kdy k němu dochází a jak reagovat?

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...