zdroj: pixabay.com
Těhotenství

Jsem těhotná, můžu cestovat?

Jitka Suchánková
06.08.2016

Těhotenství není nemoc. Tedy alespoň ne ve většině případů. Proto pro těhotné ženy platí zásady jako pro všechny ostatní. Samozřejmě musí brát na zřetel své vlastní pocity, protože je neoddiskutovatelné, že těhotné ženy mají kromě specifických chutí také mnohé problémy od zvracení počínaje a kolísáním tlaku konče.

Nejčastější mýty o tom, jak může těhotná žena cestovat

  • Nemusí být ze zákona připoutaná. Není to pravda, povinnost být v autě připoutaný platí i pro těhotné ženy, a to i kdyby seděly na zadním sedadle nebo cestovaly jen na krátkou vzdálenost. Pás musí být použitý při jakékoliv jízdě autem.
  • Pás ji při autohavárii v autě uvězní. Tento mýtus se často objevuje nejen v souvislosti s těhotnými ženami. Přitom statistiky mluví jasnou řečí: Zůstaneme-li však u těhotných, pak úmrtí nepřipoutané matky při vymrštění z vozidla se pohybuje kolem 33 %, kdežto u připoutaných je to pouze 5 %. Riziko smrti plodu je téměř čtyřikrát vyšší u nepřipoutaných žen než u těch připoutaných. Tato čísla jistě mluví sama za sebe.
  • Pás může zranit dítě těhotné ženy. Pro tuto domněnku neexistuje relevantní důkaz. Je pravda, že může být pro dítě i ženu nepohodlný, ale smrt plodu nastává ve většině případů až v souvislosti s odloučením placenty vinou nárazu, nebo se smrtí matky.

Jak se v těhotenství správně poutat?

Spodní pás je nutno upevnit hned pod břichem (nebudeme tedy stlačovat břicho), příčný díl vedeme vedle břicha a mezi prsy, nikdy ne na břicho samotné. Pokud se týká cestování letadlem, opět platí zásada pásem se připoutat pod břichem, tedy rozhodně nestlačovat břicho. Tady lékaři dále doporučují více se protahovat, pokud je to v letadle povoleno, tak se občas procházet uličkou, dále je doporučeno použít těhotným ženám kompresní punčochy, které zabraňují vzniku nebezpečných krevních sraženin. Během letu by těhotná žena měla řádně doplňovat tekutiny nebublinkovými nápoji. V letadle se také častěji objevují otoky nohou a problémy se zalehnutím uší, případně s překrvením nosní sliznice. Je to spojeno se změnami tlaku vzduchu.

Těhotenství a doporučení k cestování

Ženám ve vysokém stupni těhotenství lékaři nedoporučují řídit automobil a ani cestovat letadlem z důvodu možného předčasného vyvolání porodu. Je tedy na zvážení každé z nás, jestli je pro nás ta která cesta nezbytná. Pokud je to pro nás jen pouhá zábava, je nutno si utřídit priority a naučit se umět si něco odřeknout. Také případné mdloby za volantem mohou mít tragické následky, navíc je prokázáno, že těhotná žena má zpomalené reakce, což opět neznamená optimální stav.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Uštknutí zmijí - kdy k němu dochází a jak reagovat?
Cestovní nevolnost u různých způsobů přepravy

Další články

Vyrazte na borůvky - jsou všelékem!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vyrazte na borůvky - jsou všelékem!

22.07.2016

Sezóna borůvek, oblíbeného a velmi zdravého letního ovoce, je v plném proudu. Nejenže rostou v našich lesích, ale jsou jich také plné tržnice a stánky podél cest. Pokud jste letos ...

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...