Bolest hlavy

Z čeho vzniká běžná bolest hlavy?

Michaela Kopřivová
08.02.2013

Odkud se bere běžná bolest hlavy? Co ji může způsobit? Pokud pomineme některé zdravotní problémy, které může bolest hlavy doprovázet, existuje řada běžných situací či návyků, které k rozvoji bolesti hlavy přispívají.

Vaše osobnost

Některé osobnostní rysy, jako například určitá tvrdost, zdrženlivost, sklony k nutkavému chování, mohou být spojeny s častějším výskytem bolestí hlavy. Pokud se to týká právě vás, je na čase začít s nějakým relaxačním cvičením.

Orgasmus

V jednom z dotazníků uvedlo 46 % lidí trpících bolestmi hlavy, že u nich tyto obtíže vyvolává obzvláště dobře prožitý sex. Jde o bolest hlavy vzniklou z určitého fyzického přetažení, podobnou bolest zřejmě zažívají třeba vzpěrači.

Odpočinek

Někteří trpí bolestmi hlavy kdykoliv přeruší běžnou rutinu všedního dne a začnou “příliš” odpočívat. Odborníci radí dodržovat rozumný spánkový rytmus i ve dnech volna. Zůstávat v posteli do pravého poledne nemusí být vždy ten nejlepší nápad.

Dehydratace

Dodržování rozumného pitného režimu je dobrou cestou k životu bez bolesti hlavy. Nezapomeňte, že spoustu tekutin lze doplnit i z ovoce a navíc tím získáte řadu dalších potřebných látek.

Vynechání jídla

Hlad a nízká hladina cukru v krvi jsou nejčastějšími spouštěči bolesti hlavy. Proto nezapomínejte mít po ruce alespoň něco malého do žaludku, pokud hrozí, že se nezvládnete včas najíst.

Příliš mnoho kofeinu

Někomu trocha kávy pomáhá bolest hlavy oddálit, ale příliš mnoho kofeinu může naopak bolest hlavy vyvolat. Pokud jste závislí na vysokých dávkách kofeinu, postupně počet káv regulujte.

Nedostatek spánku

Pokud spíte méně než 6 hodin denně, jste vystaveni mnohem častější a výraznější bolesti hlavy než ti, kteří mají průměrně 8 hodin spánku. Podobně ti, co spí výrazně déle, se také potýkají s bolavou hlavou.

Málo aktivního pohybu

Nedostatek aktivity během dne je spojen s častější bolestí hlavy, to je vědecky dokázáno. 20 až 30 minut kardio cvičení uvolní stres, prokrví mozek, vyplaví endorfiny a sníží riziko bolesti hlavy.

Nadváha

Podle současné studie ženy se střední nadváhou (BMI 30) mají o 35 % větší riziko bolesti hlavy než ty s nižší váhou. Při BMI nad 40 se riziko zvyšuje na 80 %.

Nevhodné potraviny

Některé potraviny (zralé sýry, sušené ovoce, určité typy salámů, víno) obsahují látku zvanou tyramin. Ta způsobuje konstrikci cév a to přispívá k bolestem hlavy. Tyto bolesti způsobují i potraviny obsahující umělé sladidlo aspartam.

Autor: Michaela Kopřivová

Jak zamezit pálení žáhy
Dejte pozor na živočišné tuky

Další články

Chřipková epidemie u nás právě vrcholí
Chřipka

Chřipková epidemie u nás právě vrcholí

01.02.2013

Chřipková epidemie u nás v posledních dnech podle odborníků dosahuje vrcholu a v následujících týdnech by měla ustupovat. Zatím však některé oblasti stále hlásí nárůst počtu nemocn ...