Zdravá výživa

Zastavte čas a zůstaňte mladá

Milena Mocková
31.01.2013

Myslíte si, že nejde zastavit čas? Dá se minimálně zpomalit, jenom se o to musíte trochu zasloužit. Je totiž mnoho věcí, které vašemu zdraví a tělu neprospějí nebo vás dokonce okrádají o roky života. Zkuste s tím tedy něco udělat! Podívejme se na věci, které nám zkracují život a které ho naopak mohou prodloužit.

Kofein dobře účinkuje, když potřebujeme nastartovat a vydat ze sebe nějaký výkon. Na druhou stranu se to nesmí s konzumací kávy přehánět. Rozumné denní množství je asi 300mg kofeinu, což odpovídá 2-3 šálkům kávy.

Zvýšená konzumace tohoto nápoje může vést k podrážděnosti, nervozitě a u některých jedinců se mohou objevit křeče. Citlivějším lidem může způsobovat nevolnost a překyselení žaludku.

Velké množství alkoholu a cigaret škodí zdraví a ubírá roky života. Doporučeno je tedy pouze jedno pivo nebo jedna sklenka vína. Tak si nezničíte játra, ale rozšíříte si naopak cévy. Krev poté lépe protéká, a zmenšuje se tím riziko srdečních onemocnění. Kouření zkracuje život nejméně o šest let.

Vařte zdravě

Přestaňte vařit extra pro sebe, manžela a děti. Připravujte zdravé jídlo pro celou rodinu. Omezujte se, vyhoďte ze spíže bílou mouku a nahraďte ji žitnou. Naučte se vařit s novými přílohami (pohanka, cizrna, kuskus) a jídelní stůl obohaťte o zeleninu a ovoce.

Zapomeňte na pizzu, koblihy a jiné kalorické bomby a raději mlsejte oříšky a jiná semínka. Nedojídejte po dětech a snažte se vždy nasnídat.

Pijte pouze vodu nebo minerální vody, vynechejte všechny sladké limonády. Obezita obecně zkracuje očekávanou délku života o dvanáct až patnáct let.

Nezapomínejte na pohyb

Nejhorším škůdcem je pohodlnost. Využijte všech dostupných možností pohybu a nesoustřeďte se jen na problémové partie. Běhejte, tančete, jezděte na kole, choďte. Snažte se udělat z pohybu zvyk. Pravidelným cvičením si prodloužíte život až o dvanáct let.

Radujte se ze života

Kdo přijímá realitu, je zdravější, a to o několik let. Je dobré rozpoznat, co má smysl změnit a co za to nestojí. Vědci přišli na to, že nejvíce nám zkracuje život závist. Proto nezáviďte kolegyni, že má nové boty a váží o deset kilogramů méně, netrapte se tím, že si soused koupil nové auto. Raději se radujte ze svých dětí a z toho, co máte.

Smích je nejlepší lékař duše a těla. Navíc, když se budete usmívat, budete vypadat o několik let mladší. Neměl by to ovšem být smích neupřímný, ale pěkně od srdce. Snažte si tedy denně naordinovat několik minut smíchu.

Autor: Milena Mocková

Dětská hyperaktivita a “éčka” v potravinách
Chřipková epidemie u nás právě vrcholí

Další články

Kde iPad pomáhá
Školák a předškolák

Kde iPad pomáhá

28.01.2013

Poslední dobou zažívají na poli technologií boom tablety, zejména pak iPady, jejichž praktické vlastnosti oceňují nejen vášniví čtenáři, náruživé kuchařky, lékaři, ale například ta ...