zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Slezina - její funkce a s ní spojená onemocnění

Veronika Tůmová
16.09.2018

Slezina je orgán, který slouží především jako vysoce účinný krevní filtr, ale je také článkem naší imunitní obrany a významně se podílí i na krvetvorbě a metabolismu. Je poměrně malá, obvykle má zhruba velikost naší pěsti a je umístěna pod levým žeberním obloukem. Procesem, jež můžeme nazvat filtrací, slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené či odumřelé červené krvinky a krevní destičky, včetně bakterií, které pronikly spolu s nimi do krevního oběhu.

Onemocnění sleziny znamená zpravidla její zvětšení, jež může mít různé příčiny a jež způsobí útlak okolních orgánů. Sama o sobě není slezina bolestivá, její pouzdro však bolet může, právě v důsledku tohoto zvětšení.

Příčiny zvětšení sleziny

Za nežádoucí zvětšení sleziny může například přebytek jejího obsahu, tedy poškozených krvinek spolu s bakteriemi. Toto se děje v důsledku mnoha krevních chorob či infekcí. V jiném případě může jít o stav, kdy ze sleziny nemůže volně odtékat krev a ta se v ní hromadí. Tady jsou obvykle na vině zejména jaterní onemocnění, nejčastěji pak známá cirhóza jater. Méně častou příčinou jsou pak také nádory na slezině.

Onemocnění sleziny a jejich odhalení

Onemocnění sleziny jsou relativně vzácná a málokdy se objeví v samotných rozborech krve. Při podezření na takový případ se proto přistupuje k takovým zobrazovacím metodám, jako je CT nebo magnetická rezonance. Tak se přijde na to, do jaké míry se slezina zvětšuje a zda nastaly změny na jejím povrchu. Slezina se obecně vyšetřuje při nejasných bolestech levé horní poloviny břicha a při chorobách, o kterých víme, že mohou vést k jejímu zvětšení.

Co je to bloudivá slezina?

Tento stav je možné odhalit při vyšetření ultrazvukem, často i při vyšetření břicha z jiných důvodů. Slezinu obvykle udržuje funkční aparát vazů v našem organismu na jednom stejném místě, při jeho selhání se však může stát, že dojde k její nepřiměřené pohyblivosti. To pak může působit nepříjemné pocity v oblasti pod žebry na levé straně, ale obvykle nevede k větším komplikacím. V některých případech jde také o vrozenou vadu, nebo u žen o důsledek těhotenství, kdy dojde k uvolnění břišní stěny. Při komplikacích, které se v případě uvolněné, čili bloudivé sleziny vyskytnou, nebo hrozí-li jejich zvýšené riziko, se pak tato situace řeší chirurgicky.

Poranění sleziny a důsledky jejího operačního odstranění

Vážné poranění sleziny je poměrně častým následkem úrazu při autonehodě, kdy dochází k vnitřnímu krvácení sleziny, jejímu protržení a vykrvácení do dutiny břišní. Rychlým operačním zákrokem obvykle dojde k jejímu odstranění a naše tělo se s touto změnou musí následně vyrovnávat. Ztráta sleziny není život ohrožující stav, organismus se bez ní naučí žít, stejně jako například bez žlučníku. Funkci chybějící slezin pak do určité míry převezmou játra. Výsledkem toho je, že lidé, kterým chybí slezina, mají mírně zvýšený počet červených krvinek a krevních destiček, nedostatečně odstraňují bakterie, jež proniknou do oběhu. Nutná je proto velká opatrnost a snaha vyvarovat se i sebemenší infekci. Rozhodně se nedoporučuje v tomto případě přecházet nemoci a uspěchat jakákoliv doléčení. U pacientů s chybějící slezinou je také častějším způsobem léčby podání antibiotik.

Můžeme ovlivnit zdraví sleziny?

Samotnou slezinu svým způsobem života ani ničím jiným příliš neovlivníme, její funkce je však, jak zmíněno výše, úzce spjata s funkcí jater, a ty už na naši životosprávu prokazatelně reagují. Je proto dobré a důležité vědomě se vyhýbat všem vlivům, které játra dlouhodobě poškozují, což je zejména alkohol. Zdravá životospráva by pak měla být samozřejmou součástí života každého člověka, zdaleka nejen s tímto zdravotním omezením.

Podle některých zdrojů zaměřených na alternativní medicínu jsou k posílení okruhu sleziny vhodné tyto potraviny:

  • obiloviny (pohanka nebo jáhly)
  • vařená nebo dušená zelenina různých druhů
  • mnoho druhů ovoce
  • luštěniny
  • jedlé kaštany

Netradiční a zdravé suroviny na vaření

Zdroj: Mojezdravi.cz, Pi-centrum.e-shoper.net

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Správné sezení v autě - pro vaše zdraví a bezpečnou jízdu
Pompeho nemoc - příznaky, diagnostika a léčba

Další články

Mnohočetný myelom
Rakovina kostí

Mnohočetný myelom

05.09.2018

Mnohočetný myelom (Kahlerova nemoc) je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk (typ bílých krvinek), které se ve své abnormální formě shlukují v kostech, kde díky nim vznik ...