zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Osteochondróza a spondylóza - můžeme si za ně sami?

Veronika Tůmová
22.08.2018

Bolesti zad jsou velmi častým projevem celkového ochabnutí svalstva v důsledku nedostatku pohybu, dlouhodobého sezení či dlouho trvající, neměnné pozice zad. Přispívá k nim i ochabnutí břišního svalstva a stárnutí organismu.

Bolestmi trpí stále častěji i lidé ve velmi mladém věku, brzy si zvykající na moderní způsob života z valné části stráveného před monitorem počítače. Nejvíce je ohrožena krční, bederní a hrudní páteř. Prevencí je pak pravidelný a zdravý pohyb vedoucí k posilování svalů kolem páteře, jedině tak je možné oddálit degenerativní procesy, které postihují mnoho lidí ve stále mladším věku.

Degenerativní změny páteře

Do této oblasti spadají - Osteochodnróza, jež je důsledkem degenerativního procesu meziobratlové ploténky. Důvodem je nedostatek její výživy při nedostatečném pohybu, nebo při jejím jednostranném zatížení. Málo výživy způsobuje omezení pružnosti chrupavky, která časem tuhne a kostnatí.

Spondylóza vzniká dlouhodobým přetěžováním a zároveň stárnutím, kdy dochází ke ztenčení meziobratlových plotének. Jejich stále menší pružnost pak netlumí nárazy při pohybu dostatečně. Organismus díky tomu vytváří cosi jako nárazové bariéry - nárůstky kolem obratle. Ty pak ovšem dráždí a negaivně působí na okolní nervové kořeny, které vycházejí z míchy.

Prevence a léčba degenerativních změn páteře

Prevencí těchto potíží, které jsou už v dnešní době zcela jasnou civilizační záležitostí, je posilování svalů páteře a pravidelný pohyb, nejlépe chůze, plavání nebo cyklistika. Toto by tak mělo být součástí aktivního odpočinku lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, často a dlouho řídí apod.

V rámci rehabilitace se nedoporučuje běhání a jakékoliv formy intenzivního cvičení, kdy je na páteř a okolní svaly kladena velká zátěž zahrnující opakované dopady a nárazy. Léčba zahrnuje medikamenty určené k uvolnění svalů a proti bolesti, rehabilitaci a řadu fyzioterapeutických procedur. Mezi nejúčinnější moderní metody patří tzv. Medicínská tréninková terapie (MTT), která posiluje hluboké zádové svalstvo a umožňuje páteři vytvářet dostatečnou oporu.

Zbavte se bolesti alternativní cestou

Cíle Medicínské tréninkové terapie

MTT - je metoda fyzikální a rehabilitační medicíny, která si klade za cíl zmírnit, nebo nejlépe docela odstranit chronické bolesti zad pomocí rekondice díky posilovacímu tréninku páteřního svalstva. Při úporných a stále více omezujících bolestech zad je to nová možnost, jak se znovu vrátit do plnohodnotného života, jehož součástí už není bolest ani omezená hybnost.

Mýty o bolestech zad

Zdroj: Prahapress.cz, Medicin.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vzácná onemocnění - co o nich víme?
Dětská tupozrakost - odhalte ji ještě před nástupem dětí do školy!

Další články

Mýty o plavání - také jste o nich slyšeli?
Zdravý život

Mýty o plavání - také jste o nich slyšeli?

31.07.2018

Voda a plavání patří k nejoblíbenějším letním rekreačním sportům. Je to fyzicky nenáročná aktivita, pokud tedy dodržujeme význam slova "rekreační". Plavat umí každé čerstvě narozen ...