zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Bolesti svalového aparátu při zaměstnání a terapie rázovou vlnou

Veronika Tůmová
11.09.2018

Potíže a bolesti svalů, páteře a celého pohybového ústrojí jsou jedním z nejčastějších důvodů dlouhodobé pracovní neschopnosti u nás. Příčinou je obvykle pracovní stereotyp a stres, který stojí u zrodu právě těchto bolestivých problémů, jež mohou znamenat dlouhotrvající léčbu a delší vyřazení z pracovního procesu.

Potíže svalového aparátu jsou známou hrozbou pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, ale často ohrožují i osoby z fyzicky náročných profesí. Vždy se jedná o dlouhodobou zátěž jen určité části svalu či svalového seskupení, zatímco ty ostatní zůstávají bez využití.

Potíže svalového a pohybového aparátu v důsledku zaměstnání

Jako první můžeme zmínit práci s počítačem, díky které trápí většinu lidí bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy a nepříjemné útlaky nervových vláken v zápěstí. Při těžké nebo jednotvárné manuální práci je příčinou stejných potíží právě monotónnost pohybu. V měkkých svalových strukturách dochází k tuhnutí, omezení hybnosti a vzniká bolestivý zánět.

Nemoci pohybového ústrojí se v současné době již dotýkají všech věkových skupin, od teenagerů přes osoby středního věku až po starší pacienty. V průměru člověka tyto potíže zneschopní na nejdelší dobu, výjimkou nejsou ani několikaměsíční pracovní absence. Neutuchající bolest, s ní spojená pracovní neschopnost a v důsledku toho pak vzniklé nižší příjmy, pak v mnoha případech teprve přivádí pacienta k lékaři.

Nejčastější příznaky potíží v určitých profesích

Syndrom karpálního tunelu (přetěžování zápěstí a ruky)

Např. práce s počítačem nebo joystickem. Projevuje se brněním ruky, oslabením jemné motoriky prstů, otoky prstů, tuhostí zápěstí.

Tenisový/golfový loket (křečovitý úchop bez uvolnění)

Tenisovým loktem trpí zedníci, zahradníci, dentisté. Projevuje se bolestí v loketním kloubu, vystřeluje směrem k zápěstí nebo k rameni.

Cervikokraniální syndrom (špatné držení těla, předsunutá hlava)

Typický pro práci s počítačem a jakékoliv sedavé zaměstnání. Projevuje se bolestí krční páteře nebo hlavy, či tlakovou bolestí za očima, otoky dolních končetin, dále pak bolestí mezi lopatkami, bederní páteře a v kříži.

Sedavé zaměstnání a jeho důsledky

Terapie rázovou vlnou - zvyšuje pozitivní účinky fyzioterapie

Rázová vlna je léčebná metoda, která patří do spektra rehabilitačních metod, a řadíme ji do oblasti fyzikální terapie. Používá se při postižení pohybového aparátu, hlavně k ošetření svalových a úponových bolestí. Terapie s vysokoenergetickými rázy přispívá k jejich snížení až vymizení. Rázová vlna nenahrazuje manuální fyzioterapii, ale zvyšuje její pozitivní vliv. Kromě výše popsaných potíží se tato terapie využívá i při bolestech ramenního kloubu, omezení pohyblivosti, zátěžových bolestech kolen a stehenních kostí či při akutních a chronických bolestech paty a ostruh patních kostí.

Rázová vlna se neaplikuje u nemocných s nádorovým onemocněním nebo poruchami krevní srážlivosti, kontraindikací je také zánětlivé onemocnění a gravidita. Výhodou terapie rázovou vlnou je především to, že jde o neinvazivní metodu, která není časově náročná a má vysokou účinnost. Jak známo, cílená fyzioterapie má přímý vliv na léčbu příčiny potíží, tedy daného přetížení, rázové vlny naproti tomu léčí zánět a uvolňují měkké tkáně, které mají s přetížením dané oblasti funkční souvislost. To umožňuje dosáhnout pocitu úlevy a pozitivních výsledků znatelně dříve, než je běžné při léčbě samotným fyzioterapeutickým postupem.

Zdroj: FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz (Mgr.Iva Bílková), Fakultní nemocnice Ostrava - www.fno.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

5 fantastických vlastností máty peprné, o kterých možná nevíte
Správné sezení v autě - pro vaše zdraví a bezpečnou jízdu

Další články

Mnohočetný myelom
Rakovina kostí

Mnohočetný myelom

05.09.2018

Mnohočetný myelom (Kahlerova nemoc) je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk (typ bílých krvinek), které se ve své abnormální formě shlukují v kostech, kde díky nim vznik ...

Osteochondróza a spondylóza - můžeme si za ně sami?
Nemoci a léčba

Osteochondróza a spondylóza - můžeme si za ně sami?

22.08.2018

Bolesti zad jsou velmi častým projevem celkového ochabnutí svalstva v důsledku nedostatku pohybu, dlouhodobého sezení či dlouho trvající, neměnné pozice zad. Přispívá k nim i ochab ...