Rakovina, nádor

Dobrý anděl pomáhá onkologickým pacientům

Zdravě.cz
09.12.2011

Dobrý anděl, systém finanční pomoci rodinám, kde dítě nebo rodič trpí onkologickým onemocněním a které se kvůli onemocnění dostaly do finančních potíží, začátkem prosince poprvé přerozdělil příspěvky od dárců. Každá z 27 potřebných rodin, které systém v současné době eviduje, obdržela částku 4666 Kč.

Systém občanské finanční pomoci Dobrý anděl úspěšně zahájil svou činnost v České republice v listopadu tohoto roku a navázal tak na pětileté působení Dobrého anděla na Slovensku. Dárců postupně přibývá, za první měsíc se do systému zapojilo na 230 Dobrých andělů. V současné době se v České republice dostává pomoci 27 rodinám s výskytem onkologického onemocnění, které se dostaly do finanční tísně. Celkově byla přerozdělena částka 126 000 korun.

Filantropický projekt Dobrý anděl se těší také podpoře významných osobností české vědy a medicíny. Jedním ze známých Dobrých andělů je například prof. MUDr. Jiří Vorlíček. CSc., dr.h.c., ředitel Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti ČLS JEP: „Onemocnění rakovinou znamená pro nemocného, ale i jeho blízké, problémy fyzické, psychické, sociální, existenciální a v neposlední řadě i ekonomické. V případě onemocnění dítěte je téměř nutné, aby jeden z rodičů přestal pracovat a dítěti se plně věnoval. Pro tyto rodiny každá finanční pomoc znamená vysvobození z běžných velkých starostí a umožňuje jim plně se věnovat nemocnému dítěti. Česká onkologická společnost ČLS JEP podporuje činnost nadačního fondu Dobrý anděl v České republice, který transparentním způsobem pomáhá rodinám s dětmi, které onkologické onemocnění dostalo do finanční tísně.“

Jedinečnost Dobrého anděla spočívá v transparentnosti

Systém pomoci je nastaven tak, že veškeré peníze dárců jsou rodinám nemocných rozděleny do posledního haléře. Umožňuje to fakt, že provoz nadace je hrazený z prostředků jejích zakladatelů.

Dárci vidí, komu pomáhají – díky andělskému číslu a heslu je možné vidět na webových stránkách konkrétní profil a příběh rodiny, které pomáháte.

Dobrý anděl pomáhá těm, kteří to potřebují – do systému mohou být zařazeny jen rodiny ve finanční tísni, a to jedině na základě doporučení onkologů. Onkologové navíc každých 6 měsíců opětovně potvrzují, že se pacient s onkologickým onemocněním nadále léčí.

Pomoc je pravidelná – veškeré peníze od dárců, Dobrých andělů, které na účet nadačního fondu přišly daný kalendářní měsíc, se rozdělují mezi rodiny nemocných vždy první pracovní den dalšího měsíce.

Tři pilíře – dárci, lékaři a potřebné rodiny

Peníze pro rodiny pocházejí z převážné většiny od soukromých dárců – fyzických osob. Dárci přispívají obvykle trvalým platebním příkazem, minimální výše příspěvku činí 50 korun. Dárci mají jistotu, že jimi zaslané peníze již prvního dne příštího měsíce kompletně odejdou rodinám ve finanční tísni.

Onkologové znají dobře nejen zdravotní stav rodin, ale často i jejich finanční a osobní situaci. Pro zařazení do systému je tedy nezbytné, aby lékaři doporučili a potvrdili, že se dítě nebo rodič skutečně léčí s onkologickým onemocněním.

Podmínkou zařazení do systému je, aby čisté příjmy rodiny se všemi přídavky nepřesáhly 25 000 korun měsíčně.

Autor: Zdravě.cz

Zdravá novoroční předsevzetí aneb Tentokrát to vyjde!
Vánoční svátky v jiných krajích

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...