Cukrovka

Pochod proti diabetu

Zdravě.cz
13.11.2009

Dne 14. 11. 2009 se v rámci Světového dne diabetu uskuteční Pochod proti diabetu. Cílem pochodu je poukázat na nárůst pacientů s tímto onemocněním a možnosti prevence této nemoci. Zúčastněte se pochodu i vy.

 

Barva kampaně OSN je modrá. Účastníci pochodu proti diabetu budou tvořit živé modré kruhy a ve větších městech budou na celém světě v den pochodu nasvíceny dominanty měst „na modro“. V ČR budou na modro svítit v Brně Hrad Špilberk a Praze Žižkovská věž a kyvadlo na Letné.

Pochod proti diabetu se uskuteční na 85 místech v České republice. Největší akce však proběhne v Brně, a to v rámci projektu Brno-zdravé město, pod záštitou 1. náměstka primátora města Brna MUDr. Daniela Rychnovského.

Tváří pochodu se stal oblíbený herec a brněnský rodák Pavel Kříž, který má již několik let s onemocněním vlastní zkušenosti. K hlavním lákadlům brněnské akce bude patřit modré nasvícení hradu Špilberk a doprovodný program v divadle Reduta, který je od 14h pro širokou veřejnost zdarma. Zájemci si zde budou moci nechat změřit glykémii a krevní tlak, poradit se o správné výživě, prohlédnout si výstavu obrázků dětí a ukázku techniky severské chůze – nordic walking .

Od 15 hodin je pro všechny zdarma připravena Pohádka o malém Mozartovi a velkém drakovi. Po návratu z pochodu bude od 17:30 program v divadle pokračovat Sladkým koncertem Sisy Sklovské a Vladimíra Mišíka s kapelou ETC, na který bude možné zakoupit slosovatelné vstupenky přímo na místě. Z výtěžku prodeje vstupenek je třetina určena na veřejnou sbírku, z níž oddělení diabetologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakoupí nové přístrojové vybavení.

Od začátku listopadu můžete do veřejné sbírky přispívat i vy, kdo se pochodu nestihnete zúčastnit, a to na účet číslo: 232 687 454 / 0300.

Diabetes mellitus 2. typu neboli cukrovka 2. typu je celosvětově závažnou chorobou, jež dosahuje rozměrů pandemie. Je to závažné chronické onemocnění, které významně ovlivňuje kvalitu a délku života jedinců s diabetem. Cukrovce se také říká „tichý zabiják“ - není vidět a nebolí, ale její včasné odhalení velice usnadní její léčbu a sníží riziko pozdních komplikaci, které ne zřídka končí smrtí.

V České republice se léčí s cukrovkou přes 750 tisíc lidí s diabetem, což je přibližně 7,5 % naší populace. To je asi o 100 tisíc nemocných více než v roce 2000.

 

Program

Sobota 14.11. 2009 pod Žižkovskou věží

14:00 Sraz účastníků (modré oblečení!)

14:00 - 17:00 Měření glukózy a podávání informací o cukrovce

16:30 - 17:00 Tvoříme modré živé kruhy a pochodujeme v parku pod věží

Přijďte se nechat otestovat!

Autor: Zdravě.cz

Inkontinence v těhotenství
Účinná obrana proti chřipce

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...