Chřipka

Účinná obrana proti chřipce

Petr Zimola
17.11.2009

Chřipka patři mezi jedno z nejčastějších onemocnění sužující populaci v tomto ročním období. Rychle se mezi lidmi šíří. Vyvolává ji řada navzájem si podobných virů a očkování ochrání jen proti těm nejčastějším. Není na škodu znát několik jednoduchých a účinných zásad, které je užitečné v tomto období dodržovat, a snížit tak riziko infekce.

Chřipka nás většinou přepadá nečekaně. Cítíme se v naprostém pořádku, když tu najednou přijde mrazení, kýchání, celková slabost, bolesti ve svalech a kloubech. O něco později se ještě dostaví suchý kašel, horečka, zvýšená citlivost kůže, bolestivé a zarudlé oči a bolest hlavy.

Prevence, prevence, prevence!

Jednou z nejúčinnějších prevencí proti chřipce je očkování, říkají lékaři. Většinou obsahuje tři druhy chřipkových virů, u nichž odborníci očekávají, že v dané sezóně budou nejčastěji útočit. Pokud je předpověď odborníků dobrá, je vakcína v 70 až 90 procentech u zdravých dospělých efektivní v prevenci chřipky. A i když chřipkou navzdory očkování onemocníte, příznaky bývají mírnější a nedochází tak často ke komplikacím jako u neočkovaných jedinců.

Snížit riziko infekce v době chřipkové sezóny lze i jinak a nepropuknutí nemoci můžeme dosáhnout zvyšováním odolnosti a dodržováním určitých pravidel.

Jak se vyhnout chřipce

 • Dopřávejte si pravidelnou fyzickou aktivitu
 • Otužujte se
 • Snažte se vyhýbat nebo se příliš nezdržovat vmístech svelkou koncentrací lidí (dopravní prostředky, čekárny u lékaře, kina, divadla, supermarkety)
 • Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny, které zajistí příjem vitamínu. Zvlášť důležité jsou vitamíny C a E, beta-karoten a flavonoidy
 • Užitečné jsou i výživové doplňky s obsahem zinku a selenu
 • Teple se oblékejte (hlavně dejte pozor na nohy a ledviny)
 • Větrejte
 • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám
 • Dodržujte pitný režim
 • Dodržujte zásadu mytí rukou mýdlem
 • Snažte se zbytečně nedotýkat očí, nosu a úst
 • Dopřávejte si dostatek spánku
 • Snažte se vyhýbat zbytečnému stresu

Podle lidové tradice před chřipkou pomáhá cibulová kaše a bezinkové víno. Jak bezinky tak cibule obsahují flavonoidy, které posilují imunitní systém. Rozhodně si tedy jimi neublížíte.

Přírodní medicína doporučuje pít v zimě dvakrát až třikrát týdně čaj z echinacey. Pokud jste vystaveni možné nákaze, není na škodu jej pít denně. Tuto rostlinu, původem ze Severní Ameriky, lze užívat i ve formě tinktury a tabletek.

Když chřipka propukne

Jakmile pocítíte první známky chřipkové infekce, začněte ráno a večer kloktat vlažnou vodu, do níž přidáte dvě kapky tea tree oleje dvě kapky gerániového oleje. Čaje z echinacey, květů bezu černého, máty a řebříčku, tělu rovněž prokáží dobrou službu. Dobrým pomocníkem je rovněž česnek. V případě, že cítíte škrábání v krku, dejte si na noc Priessnitzův obklad na krk (vlhký šátek, igelitový pytlík, suchý šátek).

Hned druhý den si zaskočte do bylinářství a kupte si kapky z lichořeřišnice větší. Berte po 3 dny vyšší dávku uvedenou na lahviččce. To vám zaručeně pomůže.

A jak bojujete proti chřipce vy? Co děláte proto, abyste ji nechytli?

Autor: Petr Zimola

Pochod proti diabetu
Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...