Depilace a epilace

Odstraňování nežádoucích chloupků na těle

Jitka Suchánková
14.06.2013

Depilačních a epilačních metod, tedy odstraňování nežádoucích chloupků na nohou, v podpaží, na horním rtu a v tříslech, existuje několik. Tyto metody se liší zejména délkou trvání efektu, finanční náročností, ale také třeba bolestivostí.

Holení žiletkami

Asi nejběžnější, nejrychlejší a finančně celkem nenáročnou metodou je holení žiletkami. Chloupek se odstraňuje na povrchu pokožky.

Občas ale může dojít k pořezání, chloupky mohou zarůstat, kůže pak nepříjemně svědí a objevují se na ní červené tečky.

Navíc je tento způsob holení málo efektivní, je třeba ho často opakovat. Navíc se zesiluje kořínek chloupku, který pak dalším růstem sílí.

Epilace

Při epilaci jsou chloupky vytrženy včetně cibulky, což má největší efekt. Účinek epilace může vydržet až 6 týdnů, tudíž se jedná o metodu nesrovnatelně dlouhodobější. Je to však také bolestivější způsob odstranění chloupků.

Použití vosku

Odstranění chloupků voskem patří mezi důkladné metody epilace. Před každou aplikací vosku musí být kůže odmaštěná, očištěná a zcela suchá. Vosk je k dostání samostatně nebo v podobě hotových pásů, k dispozici jsou aplikace za studena i za tepla.

Proužky s voskem se přikládají na kůži ve směru růstu chloupků a pevně se přitisknou. Jakmile jsou proužky s voskem přilepené, prudkým trhnutím se proužek odstraní směrem proti směru růstu chloupků. Případné zbytky vosku se očistí přiloženými polštářky napuštěnými kombinací dětského oleje a vitamínu E.

Pokožka vydrží hladká několik týdnů. V kosmetickém salonu trvá tato procedura zhruba 15 minut, lze ji aplikovat i doma. Kůže je po této proceduře citlivá asi hodinu.

Cukrová pasta

Použití cukrové pasty funguje na podobném principu jako vosk, je  však mnohem šetrnější a méně bolestivější hlavně proto, že chlupy se vytrhávají po směru růstu.

Více o odstranění chloupků cukrovou pastou si přečtěte zde.

Epilátory

Epilační strojky slibují dlouhodobé a téměř bezbolestné odstranění chloupků. Strojky jsou totiž vybaveny nejrůznějšími vibračními technologiemi, které mají znecitlivět pokožku, a snížit tak bolest. ale po pravdě řečeno – bez bolesti a jemného nebo většího „štípání“ (každá máme jiný práh bolesti) to prostě nejde. Ale z dlouhodobých zkušeností vyplývá, že při pravidelném používání epilátoru si pokožka přivykne a epilace opravdu téměř nebolí. Další výhodou je opět několik týdnů bez chloupků.

Pulzní světlo

Bezbolestnou novinku nám ovšem nabízí přístroj Philips Lumea. Používá intenzivní pulzní světlo, tedy technologii, která v minulosti patřila pouze do kosmetických salonů. Dnes si může přístroj koupit a používat doma. Pulzy světla zbrzďují vývin a činnost vlasové cibulky, chloupky tedy rostou pomaleji a často vypadávají.

Jako u ostatních technologií, které fungují na principu světla, není tento způsob depilace efektivní na zcela světlé, šedé nebo červené chloupky. Pokud máte nějaké kožní problémy nebo berete léky, které způsobují citlivost na světlo, je třeba se napřed poradit s lékařem.

Nelze opomenout ani další způsoby odstraňování nežádoucích chloupků, jako je například použití depilačního krému, gelu nebo pěny. Pro všechny způsoby depilace však platí jedno pravidlo: provádět by se měla vždy večer, aby se pokožka přes noc zregenerovala a zklidnila.

Autor: Jitka Suchánková

Pedikúra – příjemná úleva pro nohy
Kouzelné kameny

Další články

Mezinárodní den dětí
Péče o dítě

Mezinárodní den dětí

01.06.2013

K dnešnímu svátku dětí přinášíme pro rodiče malý podnět k zamyšlení nad správnou výchovou dětí. Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu s ...

Světový den bez tabáku
Kouření

Světový den bez tabáku

30.05.2013

Podle Světové zdravotnické organizace zabije tabák a jeho užívání šest milionů lidí ročně, z toho více než půl milionu jsou nekuřáci. V rámci boje proti tabákovému kouři vyhlásily ...

Rizika a druhy břišní kýly
Kýla

Rizika a druhy břišní kýly

27.05.2013

Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýl ...

Jak mít krásné vlasy
Vlasy

Jak mít krásné vlasy

23.05.2013

Každá žena touží mít krásné a zdravé vlasy. Po zimě však vlasy vypadají úplně jinak, chybí jim lesk, objem a vypadají unaveně. Zde je několik tipů pro zvětšení objemu či dosažení l ...