Kvasinková infekce pochvy

Jak se nejlépe vyhnout kvasinkám

Milena Mocková
29.05.2013

Před námi je léto a k tomu patří koupání, sluníčko a teplo. Pro řadu žen je to období, kdy bojují s přemnoženými poševními kvasinkami. Jak tedy na ně?

Snad každá žena se setkala s kvasinkovou infekcí. Kvasinky nejsou samy o sobě nebezpečné, ale pokud se naruší poševní rovnováha, začnou se množit a na světě je otravná mykóza.

Příčiny vaginální mykózy

Vaginální mykózu provází nepříjemné svědění a pálení v intimních partiích, bolest při pohlavním styku a typický tvarohovitý výtok. Za vznikem různých mykóz, plísní a poševních zánětů stojí koupání v bazénech a přírodních koupalištích, mokré plavky, těsné oblečení nebo nadměrné pocení. Ke zhoršení stavu přispívá také konzumace sladkostí, stres či únava.

I přes veškeré dodržování intimní hygieny může každou ženu mykóza postihnout. Spouští ji například těhotenství, cukrovka, hormonální léčba či užívání antibiotik.

Antibiotika ničí bakterie, a to nejen patogenní, ale i ty, které jsou součástí přirozeného prostředí pochvy a střev. V takto oslabeném prostředí se pak kvasinkám daří.

Naopak i přehnaná hygiena, která přirozené poševní prostředí naruší, může vaginální mykózu způsobit.

Mykóza se nejúčinněji léčí čípky, jež se zavádějí na noc do pochvy. Poševní čípky obsahují kyselinu hyaluronovou, která je přirozenou součástí každého lidského organismu a základním stavebním kamenem kůže a sliznic.

Jak předejít vaginální mykóze

Neslaďte, protože sacharidy a jejich nadbytečná konzumace vedou ke vzniku kvasinkových infekcí.

Schnoucí plavky přispívají k zapařování a pocení, mění přirozené pH v pochvě a mohou také způsobit podchlazení pánve. Mokré plavky svědčí kvasinkám, které mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte.

V létě nenoste úzké džíny, které mohou způsobit podráždění a opruzení kůže na místech, kde dochází k vzájemnému tření. Nošení příliš neprodyšných a příliš těsných kalhot narušuje prostředí v intimních partiích.

Rizikové jsou také punčocháče a tolik oblíbená tanga. Při jejich každodenním nošení se snadněji přenášejí bakterie, které následně způsobují záněty.

Nepoužívejte tekutá parfemovaná mýdla. Ideální jsou speciální pěny a sprchové gely určené pro intimní hygienu.

Nekoupejte se ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně již na první pohled. Kromě zelené vody se vyvarujte i koupání v rybníce nebo jezeře, jehož břehy jsou znečištěny odpadky.

Autor: Milena Mocková

Děti a důležité vitamíny
Čistě přírodní produkty pro zdraví

Další články

Rizika a druhy břišní kýly
Kýla

Rizika a druhy břišní kýly

27.05.2013

Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýl ...

Jak mít krásné vlasy
Vlasy

Jak mít krásné vlasy

23.05.2013

Každá žena touží mít krásné a zdravé vlasy. Po zimě však vlasy vypadají úplně jinak, chybí jim lesk, objem a vypadají unaveně. Zde je několik tipů pro zvětšení objemu či dosažení l ...

Co dělat proti jarní únavě
Únava

Co dělat proti jarní únavě

17.05.2013

Stává se vám v tomto období, že sotva vstanete z postele, cítíte se malátní, vše vás bolí a jste podráždění? Nemusíte se ničeho obávat, protože se pravděpodobně jedná "pouze" o jar ...

Psychické potíže v těhotenství
Těhotenství

Psychické potíže v těhotenství

15.05.2013

Ještě dříve než začne být těhotenství na ženě fyzicky patrné, může ona sama i její okolí pozorovat psychické změny. Těhotenství je samo o sobě velmi emotivní záležitostí, vliv horm ...

Děti a špína
Péče o dítě

Děti a špína

13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.