Péče o dítě

Mezinárodní den dětí

Zdravě.cz
01.06.2013

K dnešnímu svátku dětí přinášíme pro rodiče malý podnět k zamyšlení nad správnou výchovou dětí. Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu staví benevolentně. Téměř dvě třetiny české populace připouští využívání fyzických trestů u svých dětí minimálně ve výjimečných případech. Přitom se zcela jistě jedná o začarovaný kruh - fyzicky trestané děti používají násilí aktivně dále ve svém životě.

Potvrzuje to i zbrusu nový výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů. Jako jediná cesta k prolomení tohoto stereotypu se jeví změna chování rodičů. "Kritizujeme násilí ve školách, na ulicích nebo stadionech. Přemýšlíme ale kriticky o násilí na dětech v samotných rodinách? Kolik z nás dosud používá nebo schvaluje tělesné tresty? Zkusme místo kritiky poměrů například jeden měsíc nevyužívat tohoto až příliš jednoduchého způsobu výchovy. Výsledkem budeme možná překvapeni," navrhuje řešení Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů (LOM) a mluvčí projektu Rodina bez násilí.

Začarovaný kruh fyzických trestů

„Fyzické trestání ze strany rodičů v dětství vede k benevolentnějšímu přístupu k fyzickým trestům v dospělosti, tím pádem také vyššímu využívání fyzických trestů u vlastních dětí,“ upozorňuje na hlavní závěr výzkumu agentury Mediaresearch z května 2013 Martin Jára z LOM, která se zaměřuje na kvalitu života dnešních mužů a v oblasti propagace aktivního otcovství se angažuje od svého vzniku v roce 2006.

Studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2002 o vlivu násilí na dětech na jejich pozdější chování a vztahy v dospělosti také dokazuje, že děti bité rodiči jsou v dospělosti častěji zatýkány za násilné trestné činy. Čím přísněji jsou chlapci v dětství a mládí trestáni, tím více v dospělosti fyzicky trestají svoje vlastní děti.

Trestáme méně než naši rodiče, ale …

Výzkum Mediaresearch prokázal, že Češi trestají své děti dnes méně než jejich rodiče. Zatímco zhruba polovina české populace byla občas vystavena fyzickým trestům ze strany rodičů, pouze necelá čtvrtina respondentů deklaruje stejné chování. Téměř třetina české populace uvádí, že fyzické tresty téměř nevyužívá.

I podle dalšího výzkumu z roku 2011 pro nadaci Naše dítě je četnost fyzických trestů u dnešní generace výrazně nižší, než byla u předchozí generace rodičů. Zatímco dříve byly fyzické tresty první volbou, dnešní rodiče raději volí tresty v podobě zákazů či domluvy. Přesto je však většina rodičů proti legislativnímu zákazu fyzických trestů v České republice.

Svět fyzické trestání dětí zakazuje

Celosvětová výzkumná studie UNICEF 2006 - Study on Violence against Children říká, že více než polovina evropských dětí se těší plné legislativní ochraně před fyzickými tresty, a to jak na školách, tak i v rodinách. EU směřuje k rozšíření uzákonění zákazu fyzických trestů ve všech zemích EU včetně ČR.

Autor: Zdravě.cz

Jaro je nejhorší období pro alergie
Pedikúra – příjemná úleva pro nohy

Další články

Světový den bez tabáku
Kouření

Světový den bez tabáku

30.05.2013

Podle Světové zdravotnické organizace zabije tabák a jeho užívání šest milionů lidí ročně, z toho více než půl milionu jsou nekuřáci. V rámci boje proti tabákovému kouři vyhlásily ...

Rizika a druhy břišní kýly
Kýla

Rizika a druhy břišní kýly

27.05.2013

Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýl ...

Jak mít krásné vlasy
Vlasy

Jak mít krásné vlasy

23.05.2013

Každá žena touží mít krásné a zdravé vlasy. Po zimě však vlasy vypadají úplně jinak, chybí jim lesk, objem a vypadají unaveně. Zde je několik tipů pro zvětšení objemu či dosažení l ...