Domácí násilí
Domácí násilí, tedy násilí mezi členy rodiny žijícími ve společné domácnosti, patří k velmi rozšířeným a bohužel i těžko řešitelným. Patří sem týrání fyzické, psychické i sexuální, páchané většinou mužem na ženě a na dětech. Oběťmi domácího násilí však bývají i rodiče starších dětí nebo staří lidé a dokonce i těhotné ženy.
Oběť domácího násilí většinou své utrpení velmi pečlivě tají, a to i před nejbližšími členy rodiny a přáteli. Důvodem bývá nepřekonatelný stud nad sebou samým, nad neschopností vše zvládnout bez pomoci a samozřejmě strach z agresivity a pomsty násilníka.
Co je a co není domácí násilí
Dlouhodobě trvající a agresivitou se stupňující tyranie fyzická i psychická, namířená proti ostatním členům domácnosti, nejrozšířeněji ve vztahu manžel – manželka, se definuje jako domácí násilí. Toto však nezahrnuje násilí vzájemné, tedy časté hádky a fyzické napadání obou partnerů, kdy se muž i žena střídají v pozici agresora a oběti.
Dá se včas odhalit agresivní partner?
Nejčastějšími oběťmi jsou vdané ženy mezi 30. – 40. rokem věku, často však i ženy nesezdané a přesto neschopné opustit dominantního partnera.
Je mnoho případů, kdy ženy přiznávají určité pochybnosti a podezření vůči partnerovi ještě před svatbou nebo vstupem do společné domácnosti. Většinou však cítí, že je příliš pozdě na jakékoliv změny a rozmýšlení, často i kvůli dětem, které už spolu mají nebo jsou na cestě. Situace se však v tomto případě nikdy neobrátí k lepšímu, jak mnohé z nich doufají, a dobrovolně tak vstupují do života, který se během krátké doby může změnit v mnohaleté peklo.
Násilí v těhotenství
Násilí páchané na dětech a na ženách v těhotenství je samozřejmě tou nejhorší možnou formou násilí vůbec a mělo by se řešit okamžitě a rázně. Pokud žena – matka a budoucí matka jakýkoliv náznak násilí ze strany partnera snáší a toleruje, ohrožuje tím nejen sebe, ale i dítě, které je v tomto případě naprosto závislé na jejím jednání. Je nutné okamžitě vyhledat nejbližší možnou pomoc přátel či rodiny a později vše oznámit na příslušných místech. Setrvávat v soužití s agresorem je zvláště v těhotenství nejen nanejvýš nebezpečné, ale i nezodpovědné a jen těžko omluvitelné.
Násilí na starších a nemohoucích osobách
Agresory vůči starším či těžce nemocným rodičům či prarodičům bývají děti v pubertálním věku, ale i dospělí, mířící svou agresivitou proti nejstarším členům domácnosti jako lidem, kteří jsou jen na obtíž, přidělávají starosti a finančně zatěžují rodinu. I tady se objevuje nejen týrání psychické, ale i fyzické, a to ve značné míře.
Vykázání násilníka z domu a jiná řešení
Oběť dlouhodobého a nekontrolovatelného domácího násilí má možnost obrátit se na policii a zažádat o vykázání násilníka z domu nebo bytu. Vykázání trvá obvykle 10 dní, o jeho prodloužení pak rozhoduje soud.
V dalších případech je možné a nanejvýš rozumné obrátit se co nejdříve na specializovaná centra poskytující azyl, podporu a právní poradenství.
Autor: Veronika Tůmová