zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

21.9. - Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Veronika Tůmová
21.09.2021

S Alzheimerovou chorobou se u nás potýká téměř 200 tisíc lidí. Jde o degenerativní onemocnění mozku, které bohužel ještě stále neumíme vyléčit. Jedná se o typ demence projevující se úbytkem nervových buněk v některých mozkových oblastech. Nemoc vede k postupné nesamostatnosti až k osobnostním změnám. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si připomeneme opět 21. září.

Alzheimerova choroba od základů mění život nejen postiženému člověku, ale i jeho blízkým. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby a s ním spojené veřejné činnosti a aktivity se tak snaží o širší osvětu - tedy zvýšení povědomí veřejnosti o této nemoci a o všem, co s ní souvisí, včetně péče o pacienta a psychické i další podpory pečujících.

Zapomínání a dezorientace - první příznaky Alzheimerovy choroby často přehlížíme

Alzheimerova choroba má postupným procesem za následek značné a negativní změny ve schopnosti myšlení, paměti, či úsudku. Nemoc je tak sama o sobě jednou z nejčastějších příčin demence, která vede k závislosti na péči druhých. Postihuje především seniory, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Prvním symptomům, ke kterým patří náhlé projevy dezorientace, zmatenosti a časté zapomínání i v okruhu naprosto běžných a každodenních činností, obvykle nevěnujeme dostatečnou pozornost, přestože včasná diagnostika je klíčem k úspěšnému zmírnění příznaků nemoci a jejímu celkovému zpomalení. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby tak upozorňuje především na důležitost prevence. K rizikovým faktorům vzniku této nemoci podle odborníků patří zejména přetěžování mozku vlivem stresu, zejména u lidí ve významných profesích a na vysoce postavených manažerských pozicích. Samozřejmě nejen u nich se toto onemocnění může vyskytnout, svou roli, jak už dnes víme, hrají i genetické dispozice.

Hospic: Odborná a citlivá péče o nevyléčitelně nemocné 

Alzheimerova choroba se nevyhýbá ani mladým

Toto je bohužel smutný fakt, nejsou výjimkou ani pacienti mladší 40 let věku. U mladších lidí může být přitom nástup choroby daleko agresivnější. Podchytit příznaky nemoci včas je přitom ještě složitější než v případě seniorů. Ruku na srdce, kdo z lidí středního věku by si spojil častější projevy zapomínání právě s Alzheimerem? Příznaků choroby je však přitom celá řada a pokud u sebe zpozorujete hned několik z nich, možná by stálo za to svěřit se svému lékaři, o to více, máte-li výskyt Alzheimerovy choroby již v rodině. K dalším průvodním projevům choroby patří ztráta paměti a každodenních návyků, ztížená komunikace, náhlá neschopnost vyjádřit své potřeby, výpadky v orientaci ohledně času a místa, projevy deprese, svalová slabost apod.

Alzheimerova choroba – prevence a osvěta

Existuje celá řada organizací zabývajících se Alzheimerovou chorobou, způsoby péče o nemocné, podpoře jejich rodin i nejnovějším medicínským poznatkům ohledně léčby nemoci. Nabízí se také nejrůznější kurzy pro pečovatele, ať už v sociálních a zdravotních službách, nebo pro ty, kteří se jimi museli stát ve své vlastní domácnosti. Je však vůbec nějaké světlo na konci tunelu? Z řady výzkumů vyplývá, že zdravý životní styl má i v tomto případě svůj zásadní význam a díky němu můžeme snížit riziko rozvoje demence. Odborníci tak kladou důraz na jednoduché pravidlo - co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek. Zdravý jídelníček spolu s fyzickým i duševním cvičením, tedy osvojením si metod, které nám pomůžou dopracovat se zdravějšího těla i ducha, nám mohou pomoci snížit riziko vzniku demence, stejně jako kardiovaskulárních chorob.

Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou?

Zdroj: www.alzheimerhome.cz, www.irozhlas.cz, www.alzheimer.cz

Autor: Veronika Tůmová

Poruchy příjmu potravy aneb válka s jídlem: Jak lze pomoci?
Dopřejte si digitální detox: Jak se odpoutat od sociálních sítí?

Další články

Body forming: Zákroky, které promění vaše tělo k nepoznání
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Body forming: Zákroky, které promění vaše tělo k nepoznání

14.09.2021

Existuje celá řada zeštíhlujících zákroků a ošetření plastické chirurgie, které ambulantně dokáží změnit vaši postavu a výrazně omladit pokožku, a to ať se jedná o jakoukoli partii ...