Fenylketonurie

Celiakie a fenylketonurie

Milena Mocková
22.06.2012

O dětech a lidech, kteří drží některou z přísných diet toho obvykle moc nevíme, pokud se nás to bezprostředně netýká. Co znamená onemocnění celiakie nebo fenylketonurie?

Celiakie - autoimunitní onemocnění

Celiakie patří mezi autoimunitní onemocnění. Její podstatou je abnormální reakce imunitního systému nemocného jedince na lepek. V jeho střevě vznikají obranné látky proti lepku. Současně poškozují stěnu trávicí trubice (tenkého střeva). Rozvíjí se zánět a poškozená sliznice mění své vlastnosti. Dochází k poruše trávení některých cukrů a nedostatečnému vstřebávání bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů.

Přesné příčiny celiakie nebyly dosud vysvětleny. Jednu z hlavních příčin při rozvoji nesnášenlivosti lepku hraje genetická porucha, a proto vlohy k rozvoji choroby jsou dědičné.

Příznaky celiakie

Postižená střevní sliznice způsobuje poruchy trávení, a to se projevuje těmito příznaky:

  • bolesti břicha
  • nadýmání
  • nechutenství
  • průjmy
  • úbytek na váze
  • psychické a neurologické poruchy

Díky porušené výživě ochabuje svalstvo, kůže je suchá a nehty se nadměrně lámou. Děti vykazují poruchu růstu. Pokročilá stádia onemocnění provázejí otoky dolních končetin.

Léčba celiakie

Hlavní zásada léčby celiakie je vyřazení potravin obsahujících lepek. Obilniny je třeba nahradit plodinami bez lepku.

K základním složkám bezlepkové diety proto patří výrobky z kukuřice, sóji, rýže, pohanky a amarantu.

Prostřednictvím diety lze celiakii úspěšně potlačit a předejít nebezpečným komplikacím. Po několika měsících bez lepku dochází k úplné obnově střevní sliznice. Každý další kontakt však hrozí zhoršením stavu. Přísnou dietu je proto třeba dodržovat po celý život.

Fenylketonurie - porucha metabolismu

Fenylketonurie je vzácná vrozená metabolická porucha, jejíž příčinou je nedostatek jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy. Tento nedostatek vede k hromadění fenylalaninu v krvi a tkáních. Vzhledem k tomu, že nedochází k celkovému rozštěpení, vznikají zplodiny, které se hromadí v organismu, a způsobují těžké postižení mozku.

Toto onemocnění provází člověka celý život. Fenylalanin je aminokyselina, která je obsažena v molekulách rostlinných i živočišných bílkovin.

Důsledky fenylketonurie

Neléčená fenylketonurie vede k těžké mentální retardaci a neurologickým postižením. Neléčení pacienti mají poruchy chování, jako je agresivita, hyperaktivita či úzkost.

Velice důležité je včasné podchycení této nemoci pomocí novorozeneckého screeningu, a to odběrem krve z patičky novorozence.

Jestliže se onemocnění včas zachytí a léčí, tak nedochází k patologickému poškození centrálního nervového systému. Léčba se zaměřuje na snížení hladin fenylalaninu dietou.

Dietní omezení je velice přísné. Fenylalanin se vyskytuje ve všech bílkovinách. Musí se tedy omezit příjem bílkovin ve stravě.

Nedostatek bílkovin se nahrazuje podáváním speciálních preparátů bez fenylalaninu. Vysokou koncentraci fenylalaninu mají ryby, jogurty, maso, vejce, sýry, obiloviny, rýže a jejich konzumace by se měla úplně vyloučit.

Autor: Milena Mocková

Světový den dárců krve
Zdravé opalování

Související články

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Sociální fobie
Fobie a úzkostné poruchy

Sociální fobie

29.06.2012

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chován ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...