Zdravá výživa

Proč jíst ryby a plody moře?

Veronika Tůmová
28.06.2012

Neustále čteme a slyšíme o doporučeních, že bychom měli jíst více ryb, hlavně však mořské ryby a plody moře. Je jasné, že Česká republika je jako vnitrozemský stát ve spotřebě mořských ryb pozadu, a ani naše kuchyně a zvyky nejsou přípravě pokrmů z mořských živočichů nejlépe přizpůsobené.

Musíme však uznat, že i český trh nám dnes již nabízí velmi pestrý sortiment v tomto směru, a díky velmi prospěšným látkám, které ryby a mořské plody v hojném množství obsahují, bychom je měli do našich jídelníčků zařazovat mnohem častěji.

Ryby jsou vynikajícím zdrojem zdraví

Omezuje se vaše konzumace rybího masa na vánočního kapra a plody moře možná jednou za čas ochutnáte na dovolené? Chutnají vám, ale bojíte se složité přípravy, odrazuje vás neznalost tepelných úprav, ceny, či nedostatečný výběr? S trochou snahy si tyto tolik zdravé pochoutky nemusíte dopřávat jen v drahých restauracích a hlavně - zvýšenou konzumací mořských ryb a plodů svému organismu rozhodně prospějete.

Mořské ryby jsou pro nás obrovským a nejdůležitějším zdrojem přírodního jódu, maso obsahuje esenciální rybí tuk, proteiny, minerály, stopové prvky a množství vitamínů A, B a D. Maso je lehce stravitelné, rybí tuk je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin – omega 3.

Prevence závažných onemocnění

Častá a pravidelná konzumace ryb a plodů moře skutečně působí preventivně, např. proti vzniku onemocnění srdce a oběhového systému, snižují hladinu cholesterolu a riziko vzniku trombózy.

Napomáhají při chorobách spojených se sníženou funkcí štítné žlázy, při revmatické artritidě, dále lidem s vysokým krevním tlakem, rakovinou střev či Alzheimerovou chorobou, při kornatění tepen nebo dokonce při lupénce.

Není přitom nutné složitě shánět vždy čerstvé ryby či plody moře, stejně prospěšné jsou ryby konzervované či mražené. Konzervované ryby s měkkými, tedy lehce poživatelnými kostmi, obsahují navíc velké množství potřebného vápníku.

Měkkýši a korýši – zdroj vitamínů

Tito živočichové, ke kterým patří např. sépie, chobotnice, krabi, ústřice či krevety, jsou nezastupitelným zdrojem minerálů a vitamínů, obsahují např. hořčík, fluor a draslík. Ústřice navíc obsahují zinek, důležitý prvek pro zdravý vzhled a krásu naší kůže.

Měkkýši mají mít také podíl na snižování cholesterolu v krvi. Jsou dokonalou volbou pro zásadním dodržování zdravé výživy a část zdravého hubnutí.

Ryby pro dobrou náladu i štíhlou linii

Díky aminokyselině tryptofan obsažené v rybím mase, mají ryby pozitivní vliv i na naši náladu. Při konzumaci ryb s vhodnou přílohou, jako jsou brambory nebo rýže, přijímá mozek tuto látku ke zpracování snadněji.

Při redukční dietě a snaze o úbytek váhy se nemusíme bát zařadit do jídelníčku ani tučné ryby, např. lososa. I přes vysoký obsah tuku je málo kalorický. Dále se doporučuje třeba mořská treska nebo platýz. Pro hubnutí nejsou vhodné tučné ryby upravené uzením, jako makrela, šproty, sardinky atd.

Ryby, ať už sladkovodní či mořské, bychom měli konzumovat 2 – 3 krát týdně, k přípravě by mělo stačit malé množství tuku a soli, neměli bychom příliš často volit úpravu smažením nebo používat velké množství majonézy.

Autor: Veronika Tůmová

Stařecká demence
Světový den dárců krve

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Sociální fobie
Fobie a úzkostné poruchy

Sociální fobie

29.06.2012

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chován ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.