Opalování

Zdravé opalování

Milena Mocková
19.06.2012

Opálení si většinou spojujeme s aktivním životním stylem a s pobytem venku. Opálenou kůži často považujeme za krásnější, zdravější a přitažlivější než pleť neopálenou. Existuje ale opalování, které je zdravé a pleti ani nám neubližuje?

Najít míru, při které nám sluníčko přináší potřebný vitamin D, energii, dobrou náladu a zároveň nehrozí zhoubným onemocněním kůže, není jednoduché. Pokud si nechceme ublížit, měli bychom začít tím, že zjistíme, jaký máme typ pokožky a jakou dobu právě naše pokožka na slunci unese.

Lidskou pokožku dělíme podle snášenlivosti slunečního záření na tzv. fototypy. Stupnice se řídí barvou vlasů, očí a typem pleti. Obecně platí, že sluneční záření snášejí lépe lidé tmavovlasí a tmavoocí než lidé světlovlasí, rusovlasí s modrýma a zelenýma očima a světlou pletí.

Fototyp v závislosti dispozic pro příjímání slunečních paprsků je důležitým faktorem při určení ochranného faktoru, který by měl mít váš opalovací krém.

Druhy fototypů

Fototyp I: velmi citlivý

Na sluneční záření reaguje citlivě, někdy až alergicky. Vyznačuje se citlivou pokožkou, rezavými vlasy a množstvím pih. Jeho pokožka nikdy nezhnědne a naopak se často spálí. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 5 – 10 minutách pobytu na slunci.

Fototyp II: citlivý

Na sluneční záření reaguje citlivě. Vyznačuje se světlou pokožkou. Pokožka se opaluje pomalu, často se spálí a někdy mírně zhnědne. Lidé s tímto typem mají většinou blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 10 – 20 minutách pobytu na slunci.

Fototyp III: normální

Na sluneční záření reaguje normálně bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje dohněda, lidé tohoto typu mají tmavě blond až světle hnědé vlasy a málo pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 15 – 25 minutách pobytu na slunci.

Fototyp IV: odolný

Vůči slunečnímu záření je odolný. Snědá pokožka se velmi rychle opaluje a opálení si uchovává delší dobu než u ostatních fototypů. Lidé s tímto typem pokožky mají hnědé až černé vlasy, pihy výjimečně. Přirozená ochrana pokožky mizí po 20-30 minutách pobytu na slunci.

Jak se správně opalovat

Pokud víte, ke kterému fototypu patříte, máte dobrý základ přežít na slunci ve zdraví. Důležité je dodržet několik zásad:

  1. Za každou cenu se určitě vyhněte spálení. Spálení je nejen nepříjemné, ale kůži může trvat dlouhou dobu, než se z něj vzpamatuje
  2. Na slunci buďte opatrní, obzvláště na horách nebo v jižních krajích. Nezapomínejte, že sluneční svit je nejintenzivnější mezi desátou až patnáctou hodinou.
  3. Opalujte se pozvolna a během prvních dní nezůstávejte na slunci příliš dlouho. Měli byste používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
  4. Nesnažte se být opálení celý rok. Je důležité, abyste nepřekročili celkovou roční dávku ultrafialového záření, což je 25kJ/m2
  5. Vždy si chraňte oči
  6. Vyhněte se účinkům UV záření v těchto případech:
  • pokud jste těhotná
  • máte velmi citlivou kůži
  • jste nalíčená
  • berete léky

 

Chráníte se při opalování krémem s ochranným faktorem nebo používáte přípravky a krémy bez ochranného faktoru, abyste rychleji získali hnědou barvu?

Autor: Milena Mocková

Celiakie a fenylketonurie
Legalizace konopí pro léčebné účely

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Sociální fobie
Fobie a úzkostné poruchy

Sociální fobie

29.06.2012

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chován ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...