zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Důvody, kvůli kterým nenápadně přibíráte: Jaký se možná týká i vás?

Veronika Matoušová
21.10.2022

Hlídáte se v jídle, pravidelně se hýbete, přesto se vaše váha postupně zvyšuje? Správná strava a pohyb jsou opravdu základem, nicméně často nám brání v hubnutí nebo naši hmotnost negativně ovlivňují i jiné faktory. Naše tělo je komplexní stroj, které jen tak neoblafnete, a je potřeba brát v potaz, že vše v organismu musí ladit a doplňovat se. Pojďme se nyní zaměřit na důvody, které vám brání shodit pár kil, nebo vám způsobují pomalé a nenápadné přibírání na váze.

Špatný spánek

Je obecně známo, že nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita má na organismus řadu negativních vlivů. Jedním z nich je také postupné přibírání. Pokud dlouhodobě málo spíte, to znamená méně než 6 hodin denně, a k tomu přidáte nekvalitní spaní, vznikne hormonální nerovnováha. Dostaví se tak zvýšený pocit hladu, větší chuť k jídlu, vyšší únava během dne a pocit hladu také během noci. To vše poté vede k tomu, že se nevhodně stravujete, vyhledáváte zejména sladká a tučná jídla a pomalu, ale jistě přibíráte. Zaměřte se tedy na kvalitu i délku vašeho spánku, nejezte pozdě večer, nepracujte dlouho do noci, choďte spát ve stejnou dobu a zkuste si také pomoci bylinkami, dobrý je například heřmánek, meduňka nebo levandule.

Špatná funkce střevního mikrobiomu

Nerovnováha střevního mikrobiomu může být také důvodem přibírání a postupných kil navíc. Jeho špatná nebo dobrá kvalita může totiž také za rychlost metabolismu. Pokud tedy nejíte dostatečně pestře, nevyživujete svá střeva správnou potravou, a naopak je zatěžujete tuky, špatnými cukry, alkoholem nebo perlivými nápoji, organismus bude příliš zanešený a střevní mikrobiom nebude v dobré kondici. Pečujte tedy o své trávení, a zejména o mikrobiom. Jezte pestrou stravu, bohatou na vlákninu, s optimálním využitím všech skupin potravin. Vezměte si příklad třeba ze středomořské stravy, která je bohatá na vlákninu, luštěniny, ryby, zdravé tuky, hodně zeleniny a ovoce. Vyhněte se naopak vysoce zpracovaným potravinám, nekvalitním tukům a příliš mnoho cukru.

Opakujete stále stejnou chybu – nesmyslné diety

Pokud jste si už několikrát vyzkoušeli nejrůznější redukční až drastické diety, způsobujete si postupně zpomalení metabolismu, který je navíc velmi rozhozený a celý zmatený. Díky tomu dojde také ke zpomalení činnosti štítné žlázy, zvyšuje se hladina kortizolu (tím svému tělu „dopřejete“ více stresu) a hubnutí nebo udržení hmotnosti se stává celkem náročným úkolem. Co s tím? Jedinou smysluplnou cestou je změna myšlení, tedy pochopit, že žádné výrazné redukční diety nepomáhají, a celkově upravit trvale svůj stravovací režim. A to tak, aby vám takové stravování vydrželo ideálně už navždy. Také nehledejte cíle typu „hubnutí do plavek“, spíše si najděte lepší a silnější motivaci, která je trvalejšího charakteru. Například že si chcete udržet stabilní hmotnost a být zdravější.

Nepravidelnost v jídle

Jednotlivé orgány se v rámci své činnosti řídí biorytmy. Měli bychom jim naslouchat a řídit se tím, co je pro tělo v určitou denní či noční dobu vhodné. Pokud si chcete udržet svou hmotnost a nepřibírat, jezte pravidelně. Naše orgány nemohou fungovat optimálně, pokud jíme nárazově, nebo třeba v noci, kdy tělo má odpočívat a naše trávení regenerovat. Neustálé uzobávání rovněž tělu neprospívá, zejména je to špatné pro slinivku, která pak musí neustále produkovat inzulín a takto se jen vyčerpává. To časem může vést také k inzulinové rezistenci, a nakonec i k diabetu. Proto dbejte na přirozené biorytmy, jezte v pravidelných intervalech a neuzobávejte. Naopak si nechte mezi jídly ideálně 3 hodiny čas, aby tělo mohlo v klidu jídlo strávit.

Zdroj: www.vimcojim.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Aromaterapie je užitečná v prevenci sezónních onemocnění. Na co si ale musíte dát pozor?
Jak se vyhnout opakovaným podzimním virózám a proč je nepřecházet?

Další články