zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dýňová semínka pro zdraví, odolnost i ke zpomalení stárnutí - dopřejte si svou hrst denně!

Veronika Tůmová
29.10.2019

Dýňová semínka jsou oblíbenou a nedílnou součástí zdravého jídelníčku a jejich využití v kuchyni je rozhodně pestré. Můžete je sehnat loupané i neloupané, syrové i pražené, skvěle se hodí jako posyp na jogurtové dezerty či zeleninové i ovocné saláty, do polévek či kaší, k rybě i k masu. V těchto dnech, kdy většina z nás s dětmi vyřezává dýně, si tak snadno můžete připravit zdravou pochoutku a zbylá semínka jednoduše opražit v troubě.

Dýňová semínka jsou výborným zdrojem vitaminů  B a E, obsahují kvalitní bílkoviny a vyrábí se z nich i chutné krémové máslo dostupné v raw a bio kvalitě, kde jsou cenné látky zachovávány v biologicky aktivní formě. V obchodech se zdravou výživou je možné kupovat také vylisovaný dýňový olej a užívat asi lžičku denně.

Dýňová semínka – vaše každodenní porce zdraví

Na milovníky zdravé výživy a především ty, kteří si pravidelně nosí k svačině i pytlík dýňových semínek, není potřeba se dívat s nedůvěrou. V lidovém léčitelství se dýňová semínka používala od nepaměti a i vy je můžete vyzkoušet. Možná se zbavíte každoročně se opakujících neduhů, jako je rýma, možná se zlepší i vaše problémy s ledvinovými kameny, osteoporózou, artritidou či prostatou. Možná se prostě jen budete cítit daleko lépe! Dýňová semínka jsou jediným přírodním zdrojem většího množství zinku a železa, bez něhož by řada nemocí byla neléčitelná. Obsahují vitaminy skupiny B, lecitin, nenasycené mastné kyseliny, včetně linolové, olejové a další. Jeden šálek, odpovídající asi 65 gramům, obsahuje asi 45% doporučené denní dávky zinku, 42% hořčíku, 22% denní dávky mědi, a asi 17% draslíku, manganu a železa, ale i selen, draslík, fosfor a vápník.

Zdravá dýňová kosmetika

Dýňová semínka proti stárnutí, stresu, rakovině i zvětšené prostatě

Dýňová semínka jsou velmi bohatá na různé formy vitamínu E, jako je tokoferol, tokomonenol a další. Vitamín E je nejdůležitější antioxidant, chrání buňky před oxidačním stresem a před účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Stejně tak zlepšuje hojení ran, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. V semínkách dýně se také přirozeně vyskytuje glutamát, z něhož se vytváří neurochemická látka zvaná Gaba, která působí proti stresu a úzkosti. V dýňových semínkách obsažené fytosteroly redukují cholesterol a chrání srdce a cévy. Extrakty z dýňových semínek se také používají k léčbě nezhoubného zvětšení prostaty.

Dýňová sezóna - nejlepší čas začít hubnout

Jak kupovat a uchovávat dýňová semínka

Nazelenalá dýňová semínka už bez problémů seženete v každém obchodě, kde mají koutek se zdravou výživou. Při nákupu vážených či balených dýňových semínek však buďte obezřetní. Zkontrolujte, zda semínka nejsou zvlhlá, seschlá nebo poškozená hmyzem. Prostým přičichnutím také poznáte, zda nejsou žluklá, plesnivá nebo zatuchlá. Semínka pak uchovávejte v lednici, ve vzduchotěsném obalu a řiďte se datem spotřeby. Pokud jde o způsoby využití, fantazii se meze nekladou. Můžete je přidat do polévek, obilných kaší a salátů, nasekané najemno je můžete použít místo oříšků do moučníků, zdravých snídaňových müsli, domácího pečiva i sladkých dezertů.

Zdroj: zena.aktualne.cz, bezpecnostpotravin.cz, zeny.iprima.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

6 dobrých důvodů, proč si zamilovat brusinky!
Proteův syndrom - extrémní a nekontrolovatelný růst tkání

Další články

Krev v ejakulátu - co může znamenat?
Nemoci a léčba

Krev v ejakulátu - co může znamenat?

08.10.2019

Odborný termín pro přítomnost krve v ejakulátu je hemospermie, v odborné literatuře bývá popsána jako červený nebo rezavě hnědý ejakulát, tedy příměs krve ve spermatu, jež může mít ...