zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

7 tipů, které vám pomohou začít s rostlinnou stravou

Zdravě.cz
05.10.2019

Více než 10 000 studií v recenzovaných lékařských časopisech nám ukazuje, že rostlinná strava založená na celistvých potravinách vede k vyšší střední délce života a je prevencí některých kardiovaskulárních chorob, rakoviny, Alzheimerovy choroby i diabetu 2. typu.

Je však pochopitelné, že změna jídelníčku může být pro mnoho z nás velmi náročná, nejčastějším strachem je to, že nebudeme mít co jíst. V tomto ohledu však žijeme ve šťastné době, neboť nikdy nebyly lepší podmínky pro přechod na rostlinnou stravu, než jsou teď. Obchody neustále zařazují nové a nové produkty a dokonce i restaurace a kavárny se doslechly o veganském trendu a snaží se zákazníkům vyhovět. Mnoho lidí volí pozvolnější změnu a stravuje se rostlinně jen některé dny v týdnu nebo chodí na veganské obědy.

Pokud chcete udělat krok k rostlinné stravě, ať už kvůli zájmu o své zdraví či kvůli jakýmkoli jiným důvodům, možná vám pomohou tyto rady do začátku:

  • Naučte se něco výživě. Zjistěte, jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. Ideální talíř získáte kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, semínek a ořechů. Upřednostňujte nezpracované plnohodnotné potraviny a veganské polotovary kupujte spíše výjimečně. Podrobnější informace najdete na webu České veganské společnosti a můžete se také zúčastnit různých přednášek a webinářů, které pořádají jejich lektorky a lektoři.
  • Jídelníček si plánujte. Pokud budete svá jídla plánovat, je méně pravděpodobné, že budete jíst nekontrolovaně a sahat k polotovarům. Ujistěte se, že budete mít k dispozici dostatek jídla a plánujte realisticky. Podle možností nakupujte sezónně a lokálně.
  • Zacházejte s masem jako s přílohou. Změna přístupu k masu je skvělým způsobem, jak začít. Většina z nás si od dětství maso zafixovala jako hlavní část jídla. Pokud jej začneme vnímat pouze jako příležitostné zpestření, bude pro vás stále snadnější maso ze svých jídel vyřazovat a nahrazovat. Místo masa zvyšte svůj příjem luštěnin, semínek a oříšků.
  • Naučte se vařit rostlinné verze vašich oblíbených jídel. Pokud se naučíte, jak znovu vytvořit vaše oblíbená jídla bez použití živočišných surovin, pak je méně pravděpodobné, že vám bude chybět vaše typická strava. Nyní jsou veganské a vegetariánské verze téměř všeho, takže máte spoustu produktů, které vám pomohou vytvořit chutné pokrmy, na které jste byli zvyklí. Maso zkuste nahradit uzeným tempehem, tofu, seitanem nebo sójou. K mléčným produktům již také existuje dostatek alternativ z oříšků a obilovin.
  • Dejte si čas. Každý z nás je jedinečný a má i odlišnou výchozí situaci. Přechod na rostlinnou stravu bude zřejmě jednodušší pro lidi ve velkých městech, kde je více možností a pro dospělého člověka, který žije sám, než třeba pro mámu samoživitelku či teenagera. Dejte si proto čas, během kterého se postupně naučíte hodně nových jídel, pak už pro vás bude reduktariánství i veganství snadné.
  • Jídlo připravujte kreativně, ale i jednoduše. Jezte očima, jezte duhu! Nezapomínejte na zeleninu a ovoce všech barev a jezte pestře. Ne vždy ale budete mít dostatek času, abyste si připravili barevnou buddha bowl či nazdobenou smoothie misku. Občas je v pořádku i toast s arašídovým máslem a džemem nebo rostlinný burger z polotovaru.
  • Seznamte se s lidmi, kteří vám pomohou. Na veganských webech, blozích či FB skupinách najdete spoustu inspirace a potřebných informací. Pokud máte mezi známými někoho, kdo se už vegansky stravuje, určitě vám ochotně poradí a naučí vás, co vařit či nakupovat, aby vám nic nechybělo.

Foto: Pixabay.com

Autor: Zdravě.cz

ADHD? Připravte se na specifický přístup a nový režim
Krev v ejakulátu - co může znamenat?

Další články

Je rostlinné mléko dobrým zdrojem vápníku?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Je rostlinné mléko dobrým zdrojem vápníku?

03.09.2019

Najdeme vápník i v jiných zdrojích než ve mléce? I na to se soustředil právě proběhlý Den rostlinného mléka, který se uskutečnil 22. srpna. Odpůrci náhražek živočišného mléka často ...