zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Hubneme po Vánocích - zkuste to bez pečiva!

Michaela Chylková
29.12.2015

Která dieta bude po letošních Vánocích ta pravá? A víte, že jen vynecháním pečiva z jídelníčku shodíte pěkných pár kilogramů? Zkuste to! Pečivo je návyková potravina, která může za ukládání tuku v oblasti břicha. Zatněte zuby, vydržte a poznáte rozdíl!

Bez změny stravování nezhubneme

Po Vánocích se téměř každý z nás cítí těžce a má pár kilo nahoře. Nastupují myšlenky, jak jen ta nabraná kila shodit, kdy začít a která dieta bude letos ta pravá a nejúčinnější. Jiná skupina lidí zase sází na pohyb a do svého denního režimu zařadí více sportovních aktivit. Kombinace obojího je pro hubnutí samozřejmě ideální, u zvolených a zaručených diet si ovšem musíme dát pozor. Dnes se zaměříme na jedno z největších hříchů - pečivo.

Které potraviny z jídelníčku vynechat? Začněte pečivem!

O tom, že sladkosti a smažená jídla jsou při hubnutí tabu, jistě víte. Ale spousta jídelníčků pro snížení váhy ukrývá další nebezpečné potraviny, které tělu rozhodně neprospívají - mléčné výrobky, produkty se skrytými cukry a hlavně pečivo.

Proto se dnes zaměříme právě na ono zmiňované pečivo, což je v dnešním světě jedna z největších skrytých " bezpečných drog", spoušťěč mnoha nemocí a požírač energie.

Vypustit pečivo z jídelníčku je velmi obtížné, jen si to zkuste na týden a déle. Pečivo je tak návyková potravina, že vám i pár dní začne dělat problém a nutkání sáhnout alespoň po kousku bude veliké.

Proč je pečivo tak nebezpečné pro naši linii?

Pečivo je z většiny vyráběno z bílé obilné mouky a peče se při více než 100 °C. Tato bílá mouka se vyrábí rozemletím zrna, které je ochuzeno o cenné otruby a klíčky. Důvodem takového způsobu výroby je delší trvanlivost, což je na úkor jakýchkoli výživných látek. Bílé pečivo neobsahuje vlákninu, vitaminy, minerální látky a má vyšší glykemický index. To, co jíme (bílé rohlíky, housky, bagety, toastový chléb apod.) jsou tak jen prázdné kalorie, škroby a lepek. Lidský organismus není uzpůsobený zpracovávat škroby, musí je nejdříve štěpit na jednodušší cukry a to náš organismus stojí spoustu energie. Totéž platí o rýži a běžných těstovinách, těm bychom se měli během diety vyhnout.

Když už pečivo, tak celozrnné a v malém množství

Celozrnný chléb a pečivo se vyrábí z mouky, ve které je pomleté celé obilné zrno, a to včetně obalových částic. Za celozrnný výrobek se může označovat pouze ten, který obsahuje minimálně 70 % celozrnné mouky z jeho celkové hmotnosti. Celozrnné pečivo je bohaté na vlákninu, vitamíny a minerální látky. Při výběru pečiva se vyplatí překontrolovat složení, obchodníci mnohdy klamou a za celozrnné pečivo vydávají bílé pečivo obarvené dohněda a lehce posypané zdravými semínky. Takové pečivo nemá s tím celozrnným nic společného.

Obezita a zdravotní obtíže spolu úzce souvisí

Pečivo, především bílé a pouze do tmava obarvené, má značný vliv na vznik civilizačních chorob, jedná se např. o aterosklerózu, cukrovku, vysokou hladinu cholesterolu, rakovinu a další. Tak proč změnou jídelníčku tělu od nadbytečných kil a hrozících nemocí alespoň trochu neulevit?

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Štědrovečerní večeře tak trochu jinak a především zdravěji!
Léčivá síla svící - jak se používají a jak pomáhají?

Další články

Vyhoření na mateřské dovolené
Péče o dítě

Vyhoření na mateřské dovolené

08.12.2015

Péče o dítě není vůbec jednoduchá záležitost, s tímto bude souhlasit jistě každá maminka, která se ocitne na mateřské "dovolené". Je zcela přirozené, že se občas objeví negativní p ...