zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Med a česnek: Zaručená pomoc, která uleví od přejedení

Kateřina Hájková
11.12.2020

Blíží se Vánoce a spolu s nimi i hodokvasy a pocity těžkosti po jídle v případě, že to s jídlem a pitím přeženeme. V takových případech nabídnou pomocnou ruku med a česnek - dva přírodní poklady, jejichž kombinace žaludku neuvěřitelně lahodí. Jak si umíchat medovo-česnekový elixír?

Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o neuvěřitelných výhodách česneku i medu, pokud je ale užijete dohromady, jejich prospěšné vlastnosti se znásobí. Oba jsou navíc silnými přírodními antibiotiky, která podporují imunitní systém. A jejich požívání ráno na lačno, kdy je žaludek prázdný a připravený pracovat, jej skvěle připraví na optimální metabolizaci jídla. A to vám přinese hned několik výhod – podaří se vám zhubnout nebo udržet ideální váhu a budete moci plně užít živiny z jídla, které tělo snáze absorbuje, a zbavíte tělo toxinů. A v neposlední řadě se budete chránit před nutkáním přejídat se.

Čím je česnek výjimečný

Pro mnohé je česnek jen řízným dochucovadlem, dokáže ale mnohem víc než jen dodat jídlu to správné aroma:

  • Zlepšuje kvalitu krve: Je bohatý na vitaminy a minerály, které obohacují krevní oběh. Snižuje také hladinu cholesterolu a triglyceridů, čímž zabraňuje zahušťování krve a umožňuje její normální tok. To může pomoci předcházet problémům se srdcem.
  • Když se dostane do žaludku, podporuje zde produkci žaludečních šťáv. Ty jsou nezbytné pro správnou absorpci železa.
  • Vyživuje pokožku, protože je silným antioxidantem regenerujícím buňky. Díky tomu vyhlazuje a změkčuje pokožku a pomáhá předcházet vzniku akné.
  • Posiluje imunitu: Pomáhá obranyschopnosti bojovat s mikroby a bakteriemi. Silný imunitní systém je prevencí řady nepříjemných těžkostí a nemocí, k nimž patří i rakovina.

Jak zdraví prospívá med

Kombinace medu a česneku lahodí žaludku a pomáhá s hubnutím. Pokud si ji dopřejete ráno na lačno, vyživí vás a zároveň sníží chuť k jídlu. Dejte si tuto medicínu každý sváteční den a uvidíte, že nebudete mít tendence se přejídat a zastavíte tak riziko hrozícího problému již v samotném zárodku, potíž díky tomu vlastně vůbec nevznikne. Čím dalším med sám o sobě prospívá?

  • Pomáhá proti bolesti: Pokud vás trápí bolesti hlavy, kloubů a další podobné chronické obtíže, zkuste do své stravy přidat med. Jeho úžasná chuť vás uvolní a časem si možná všimnete, že užíváte méně léků proti bolesti.
  • Skvělý zdroj energie: Rychlé životní tempo nás často vysiluje a když nemáme po ruce žádnou plnohodnotnou svačinku, sáhneme po snadném zdroji energie - cukru a ideálně v podobě energetického nápoje, který jen vypijeme a můžeme běžet dál. Je jasné, že takový přístup žaludku ani celému tělu neprospívá. Zato med dodá cennou a rychlou energii, pochutnáte si na něm, a ještě podpoří vaše zdraví.

Vyrobte si česnekovo-medovou medicínu

Už jsme si popsali benefity česnekovo-medové medicíny, zbývá si říci, jak je to s její výrobou. Ničeho se nelekejte, je velmi jednoduchá a časově nenáročná.

Připravte si: 12 stroužků česneku 1 šálek medu (335 g) a 1 skleněnou nádobu s víkem Jak na to? Smíchejte med s prolisovanými stroužky česneku. Pečlivě uzavřete a nechte na tmavém místě po dobu jednoho týdne uležet. Poté každý den užívejte na lačno jednu lžíci směsi.

Zdravotní benefity česneku: Proč stojí za to dopřát si stroužek každý den? 

Autor: Kateřina Hájková

Tradiční bramborový salát je nuda? Zkuste ho odlehčit a dodat mu novou chuť i vůni!
Nízkosacharidová dieta: Jak se projeví na vašem těle a zdraví?

Další články

Užijte si zimní radovánky a vyrazte na brusle!
Sport a relaxace

Užijte si zimní radovánky a vyrazte na brusle!

30.11.2020

Ať už si jdeme zahrát hokej na zimní stadion, zabruslit s dětmi na veřejné bruslení nebo se jen tak vydáme na zamrzlý rybník, bruslení má v zimě své kouzlo. A věděli jste, že brus ...