zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Kuří oko – příčiny, druhy léčby i babské rady, které mohou pomoci

Veronika Tůmová
21.05.2022

Kuří oko je kruhový a značně bolestivý kožní útvar objevující se na nohou. Příčinou jeho vzniku bývá nejčastěji otlak nohy v daném místě, obvykle způsobený špatně padnoucí obuví. Dlouhodobý tlak na kůži způsobí její zesílení a zrohovatění, což se dá považovat za ochrannou kožní reakci.

Kuří oko je lidový název pro odborné označení – clavus. Nejčastěji se objevuje na patách nebo na prstech u nohou, které jsou dlouhodobě stlačovány, například při nošení úzké a špičaté obuvi. Své o tom vědí především ženy mající zálibu v botách s úzkou špičkou a na vysokém podpatku.

Kdo je náchylnější ke vzniku tohoto problému?

Kuří oko se může objevit u každého z nás, ale jsou lidé, kteří mohou být náchylnější. Jsou to například lidé s ortopedickými vadami na nohou, s plochýma nohama nebo s vbočenými palci. Častěji se také kuří oko objevuje u starších lidí, protože jejich pokožka už díky přirozeným procesům ztrácí pružnost, a dále pak u lidí stojících celý den na nohou, například v zaměstnání. Pravidelně nošená nevhodná obuv pak téměř jistě předurčuje svého nositele ke vzniku kuřích ok i dalších potíží.

Jak se dá léčit kuří oko

Po zjištění vzniku kuřího oka obvykle přichází na řadu léčba pomocí speciálních náplastí a mastí. Náplasti i masti se na postižené místo aplikují po večerní koupeli, kdy je pokožka změklá a nechystáme se už nikam chodit čili nohy budou v klidu. Tyto náplasti obvykle obsahují kyselinu salicylovou, je však vhodné kontrolovat při jejich použití okolní pokožku, aby nedošlo k jejímu poškození vlivem působení náplasti. Rychle a odborně odstraní kuří oko i šikovná pedikérka, poměrně bolestivou metodou je vypálení pomocí laseru. Od kuřího oka si však můžeme pomoci i sami, existuje například celá řada osvědčených domácích způsobů a babských rad.

Babské rady, jak si pomoci

Domácí samoléčba zná hned několik způsobů, jak si na tuto nepříjemnost posvítit. Pomoci může například bylinná koupel v odvaru z řebíčku a soli. Základem úspěchu pro odstranění kuřího oka je změkčení postižené kůže, a to právě vhodnou koupelí. Do horké vody můžete přidat také několik tablet acylpyrinu, který obsahuje zmíněnou kyselinu salicylovou. Ta způsobí zbělení a změkčení ztvrdlé kůže a odstranění kuřího oka pomocí žiletky nebo pinzety tak bude snadnější. Další metodou je například kousek chleba nasáklý octem, který budete přikládat na kuří oko a nohu zabalíte, vždy přes noc. Takto se postupuje několik dní. Po každém odstranění kuřího oka je třeba nosit ještě nějakou dobu na daném místě náplast, dokud se kůže zcela nezahojí.

Jak předcházet vzniku kuřích ok?

Kuří oka nejsou nic příjemného a někdy trvá poměrně dlouho, než se jich člověk docela zbaví. Proto je lepší dbát pravidel prevence a udržovat své nohy celkově zdravé, čisté a v pohodlí. Abyste předešli otlakům, mozolům, odřeninám, puchýřům a právě kuřím okům, noste vždy pohodlné a dobře prodyšné boty, nohám dopřávejte častěji uvolňující koupel a nohy včetně chodidel pravidelně hydratujte vhodnými krémy. Noste dobře savé ponožky a zajděte častěji na pedikúru, nebo sami vždy po koupeli odstraňte tvrdou a odumřelou kůži pemzou. Nenoste boty malé, těsné a takové, které vás kdekoli tlačí nebo odírají kůži.

Jako prevenci zkuste i chůzi na boso

Svým nohám můžete ulevit i častější chůzí na boso, zvlášť jste-li náchylní k otlakům na nohou a máte pocit, že ať už si obujete jakékoli boty, vždy se pak na nohou najdou nevzhledně zatvrdlá, suchá a otlačená místa. Bosá chůze má velké množství podporovatelů, kromě jiného má zlepšovat kardiovaskulární kondici, lépe okysličovat krev, snižovat riziko vzniku cukrovky či pomáhat od stresu. Velice snadno tak můžete objevit i svět „barefoot“ bot, které dají vašim nohám pocítit volnost, jako když jsou bosé. O barefoot stylu a obuvi se dozvíte v jednom z našich dalších článků.

Zdroje: www.lekarna.cz, www.mojezdravi.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Tajemství bylin: Kdy sbírat jednotlivé části a jak je správně uchovávat
Při nedostatku železa se tělo dusí. Jeho hladinu si musí hlídat především ženy

Další články