zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Přemíra stresu a vytížení aneb když organismus říká - dost!

Veronika Tůmová
19.01.2019

Po svátcích a době odpočinku se běh času vrátil do svých zajetých kolejí a my opět čelíme každodenní rutině v práci i doma. Málo slunce, zima, kolotoč v domácnosti ale třeba i přesčasy v práci nás vyčerpávají a vysávají z nás všechnu energii. Vrací se stres a únava.

Bolesti hlavy, pocit vyčerpání, ale i stavy úzkosti - i tak nám tělo může ukázat, že je na čase zvolnit, zpomalit, zhluboka se nadechnout a uvědomit si, co je špatně. Naše tělo nejlépe ví, kdy je nám dobře a kdy ne, a dává nám o tom jasné signály. Stejně je tomu i v případě stresu. Pokud je toho už na vás moc, tělo vám to dá najevo. Chyba je tato varování přehlížet.

Když nás znovu dohání stres

Stres může významně přispět k rozvoji vážných onemocnění, to je známá věc. Každý z nás se s ním vyrovnává jinak, jinak na nás působí určitým způsobem vypjaté situace a události, jinak je vnímáme a řešíme. Když ale najednou nevíme jak je řešit, problémy se kupí a stres narůstá, tělo začne vysílat varovné signály. K nim patří nejen fyzické potíže, ale třeba i psychická nevyrovnanost, která může přerůst ve vážnější problémy. Schopnost vyrovnat se se stresem je tak pro naše celkové zdraví velmi důležitá.

Těžké situace a životní události, které s námi mohou zamávat

Takových je celá řada a k životu obvykle nevyhnutelně patří. Smrt v rodině, rozvod, vážná nemoc, nehoda, ale třeba i úspěch a povýšení v práci a s tím spojená vyšší zodpovědnost, která vám začne přerůstat přes hlavu a začne nabourávat vztahy v rodině. Přes veškerou vaši snahu začínáte mít pocit, že nic se nedaří, že všechno se na vás valí a osud je zkrátka proti vám. To se podepisuje na vašem zdraví i psychice. Klíčem bývá určitá schopnost nadhledu, schopnost uvědomit si, že některé věci se nemusí brát zas tak vážně, že ne všechno se dá a musí stihnout v daný čas, ale také to, že se naučíte říkat ne.

Kdy a proč člověk překoná vlastní síly?

Když tělo začne protestovat a dává najevo, že jste na hraně

Špatně spíte, bolí vás hlava a trpíte migrénami, jste nevyspalí a unavení, pociťujete dlouhodobou nechuť k práci, buší vám srdce, cítíte úzkost, tloustnete, nebo se naopak podle svých známých ztrácíte před očima? To všechno mohou být příznaky přemíry stresu a způsobu života, který vám rozhodně neprospívá. Zkuste to prostě jinak. Rozvrhněte si čas, třeba si i sepište seznam toho, co je opravdu nutné udělat hned a co počká. Srovnejte si priority. Každý den si vymezte čas jen pro sebe, čas na odpočinek, kdy se opravdu nebudete zabývat ničím jiným. Zdravě a pravidelně jezte, nesnídejte ve spěchu a choďte dřív spát. O víkendech se více věnujte pohybu, zkuste třeba jógu nebo plavání, jděte častěji s dětmi nebo se psem na procházku.

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?

Jak tělu vrátit energii a sobě chuť do života?

Naučte se dodržovat pitný režim. Nedostatek tekutin způsobuje malátnost, netečnost, ale i znatelný pokles energie. Pokud rádi solíte, nebo hodně pijete kávu a čaj, je dost možné, že jste dehydratovaní a potřebujete zvýšit denní příjem tekutin. Zkuste doplňky stravy se zvýšeným obsahem železa a vitamínu D. Jak zmíněno výše, dejte své tělo víc do pohybu. Omezte kontakt se svými blízkými výhradně přes internet a věnujte se jim reálně. Své osobní volno berte vážně a doslova, myslete na to, že si v něm máte odpočinout, věnovat se sobě a svým koníčkům či rodině. Nezapomínejte ani na sex, ten jak známo dokáže zázraky a vrací tělu vitalitu, zároveň odbourává stres a bývá po všech stránkách dokonale "léčivý".

Zdroj: Idnes.cz, Mojezdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Přestat kouřit - novoroční předsevzetí, na které není dobré být sám
Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?

Další články

Jak přivítat nový rok? Zodpovědně a ve zdraví!
Zdravý život

Jak přivítat nový rok? Zodpovědně a ve zdraví!

30.12.2018

Vánoce jsme si užili se vším všudy a teď mnozí z těch, kteří ještě nemusí do práce, prožívají tzv. klidový mezičas, kdy odpočívají po bujarých příbuzenských návštěvách a připravují ...